Kofeina to najczęściej stosowana substancja w sporcie. Nie bez powodu preparaty z kofeiną zyskują coraz szersze grono entuzjastów. Związek ten m.in podnosi poziom energii, zmniejsza uczucie zmęczenia podczas ciężkiego wysiłku, wykazuje działanie nootropowe, a także poprawia czujność oraz refleks. W niniejszym artykule dowiecie się jakie korzyści można odnieść dzięki suplementacji kofeiny w sportach walki.

Kawa czy suplement?

Większość z nas uwielbia sięgać po filiżankę pachnącej kawy, która jest znakomitym źródłem kofeiny. Kawa jest również obfitym źródłem polifenoli — związków, które wykazują silny potencjał antyoksydacyjny oraz działanie przeciwzapalne i antyagregacyjne. O ile powyższe właściwości przemawiają na korzyść kawy to w ujęciu sportowym, jeśli chodzi chodzi o poprawę zdolności wysiłkowych, znacznie lepiej sprawdzi się kofeina w postaci suplementu.

Dlaczego? Otóż w taki sposób jesteśmy w stanie precyzyjnie regulować dawki tej substancji. Na pytanie „ile kofeiny jest w kawie?” ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zależne jest to m.in od tego, jaki rodzaj kawy pijemy, w jaki sposób została zaparzona oraz ile łyżeczek wsypaliśmy do swojego kubka. Ponadto spożywanie kawy może korelować z komplikacjami ze strony przewodu pokarmowego. Kawę pić jak najbardziej warto, jednak około treningowo lepszym rozwiązaniem będzie kofeina w suplemencie.

Suplementacja kofeiny w sportach walki

Sporty walki przypominają sportowe tryby przerywanej dynamiki, w których krótkie serie wysiłku o maksymalnej intensywności są przeplatane z wysiłkiem o niższej intensywności. W 2018 roku pojawił się przegląd badań (López-González i wsp.), w którym sprawdzano jaki wpływ ma suplementacja kofeiny na wyniki sportowe.

W dziewięciu badaniach, razem wzięło udział 109 osób, wśród których znajdowało się 42 sportowców jiu jitsu, 33 sportowców taekwondo oraz 34 sportowców judo. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy. Ilości kofeiny jakie były użyte w badaniach to 3 mg/kg masy ciała, 4mg/kg m-c, 5mg/kg m-c oraz 6mg/kg m-c. Przed testem wysiłkowym, kofeinę przyjmowano o różnej porze: 30 minut, 50 minut lub 60 minut przed. W jednym badaniu sprawdzane było działanie kofeiny oraz kofeiny z wodorowęglanem sodu.

Wykazano, że dawki kofeiny z rzędu 3-6mg/kg m-c były powiązane ze zwiększoną aktywnością glikolityczną w trakcie prawdziwych lub symulowanych pojedynków. Suplementacja kofeiną wykazuje działanie ergogeniczne u osób uprawiających sporty walki, a tym samym może poprawić wskaźniki wydajności, takie jak m.in siła uchwytu oraz moc i wytrzymałość mięśni ramion. Należy nadmienić, że wszystkie badania zostały ocenione poprzez zastosowanie skali PEDro. Wszystkie z nich otrzymały notę - 10, co oznacza ich doskonała jakość metodologiczną. Co więcej, żadne z badań nie wykazywało konfliktu interesów ani finansowania.

Kofeina w sportach walki - podsumowanie

Kofeina to bez wątpienia suplement numer jeden o potencjale ergogenicznym w wielu dyscyplinach sportowych, nie tylko w sportach walki. Omawiana substancja ma również swoje zastosowanie podczas biegania, jazdy na rowerze, pływania czy też sportów drużynowych. Jeśli dobrze tolerujesz kofeinę, to warto rozważyć jej suplementację, gdyż jak się okazuję - wspomaga istotnie zdolności wysiłkowe, dzięki czemu może mieć korzystny wpływ na wyniki sportowe.

Zobacz suplementy z kofeiną w naszym sklepie.

_________________

Autor: Marcin Grzelak