Napoje dla sportowców to napoje, które zostały opracowane specjalnie po to, aby ułatwić nawodnienie organizmu podczas lub po wysiłku fizycznym. Zawierają one zwykle dużo węglowodanów - najbardziej wydajnego źródła energii.

Oprócz węglowodanów, które są ważne dla utrzymania wydajności ćwiczeń i sportu, napoje sportowe zawierają zazwyczaj elektrolity - minerały takie jak sód, wapń, chlor, magnez i potas, których ilość zmniejsza się podczas wysiłku fizycznego wraz z poceniem się i utratą płynów ustrojowych.

Uzupełnianie elektrolitów utraconych podczas treningu sprzyja prawidłowemu nawodnieniu, co jest ważne dla opóźnienia pojawienia się zmęczenia podczas ćwiczeń. Utrzymywanie nawodnienia jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą, u których występuje zwiększone ryzyko odwodnienia z powodu wysokiego poziomu glukozy we krwi.

Rodzaje napojów dla sportowców

Napoje sportowe klasyfikuje się na trzy sposoby: izotoniki, hipertoniki i hipotoniki, w zależności od ilości zawartych w nich węglowodanów. Płyny izotoniczne zawierają od sześciu do ośmiu procent węglowodanów, w tym glukozę - preferowane przez organizm źródło energii podczas ćwiczeń. Napoje izotoniczne mają osmolalność od 280 do 330 mOsm/kg, co jest miarą liczby cząsteczek węglowodanów, elektrolitów, substancji słodzących i konserwantów w płynie. Wskaźnik osmolalności napojów izotonicznych jest najbardziej zbliżony do naturalnej równowagi płynów w organizmie, co jest jednym z powodów, dla których napoje te są tak popularne wśród biegaczy i innych sportowców wytrzymałościowych.

  •        Izotoniczne

Napoje izotoniczne zawierają podobne stężenie soli jak i cukru w organizmie człowieka. Szybko zastępują płyny utracone w wyniku pocenia się i dostarczają zastrzyk węglowodanów. Preferowany wybór dla większości sportowców, w tym biegaczy średnio- i długodystansowych oraz osób uprawiających sporty drużynowe.

  •        Hipertoniczne

Napoje hipertoniczne zawierają wyższe stężenie soli i cukru niż organizm człowieka. Zazwyczaj spożywane po treningu w celu uzupełnienia dziennego spożycia węglowodanów i uzupełnienia zapasów glikogenu w mięśniach. Mogą być przyjmowane podczas zawodów ultradystansowych w celu zaspokojenia wysokiego zapotrzebowania energetycznego, ale muszą być stosowane w połączeniu z napojami izotonicznymi w celu uzupełnienia utraconych płynów.

  •        Hipotoniczne

Napoje hipotoniczne zawierają niższe stężenie soli i cukru niż ludzkie ciało. Szybko zastępują płyny utracone w wyniku pocenia się. Odpowiednie dla sportowców, którzy potrzebują płynów bez uzupełniania węglowodanów, np. gimnastyków.

Napoje izotoniczne - skład

Elektrolity

Elektrolity to niezbędne minerały, które pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w komórkach Twojego organizmu. Należą do nich: sód, potas, wapń, magnez, chlorek, wodorowęglan, fosforan i siarczan.

Glukoza

Glukoza - węglowodany, które są przekształcane w glikogen i przechowywane w wątrobie/mięśniach, potrzebują mniej tlenu do produkcji energii niż białko czy tłuszcz. U typowego sportowca płci męskiej, na przykład, wątroba przechowuje 90 g glikogenu, a mięśnie 400 g. Podczas ciężkich ćwiczeń zapasy węglowodanów mogą być zużywane w tempie 3 do 4 gramów na minutę, co w przypadku ćwiczeń trwających dwie godziny lub dłużej może niemal wyczerpać zapasy organizmu. Naturalne uzupełnienie tych zapasów zajmuje organizmowi od 24 do 48 godzin, jednak napój izotoniczny może przywrócić równowagę glikogenu w organizmie znacznie szybciej.

Woda

Picie wody podczas ćwiczeń, kiedy się pocisz, wydaje się logiczne, jednak przyjmowanie jej dużych ilości może powodować wzdęcie brzucha. Napoje izotoniczne opuszczają żołądek w tempie podobnym do wody, jednak dzięki węglowodanom i elektrolitom zmniejszają wydalanie moczu i sprawiają, że organizm zatrzymuje wodę, aby zapobiec odwodnieniu.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec