Enzym trawienny jest złożonym białkiem wytwarzanym przez organizm, którego zadaniem jest rozkładanie żywności na mniejsze cząsteczki, tak aby mogły być wchłaniane do organizmu. Większość enzymów trawiennych jest produkowana przez trzustkę, jedynie kilka z nich jest wytwarzanych w jamie ustnej, żołądku i jelicie cienkim. Jeśli twoje ciało nie wytwarza wystarczającej ilości enzymów trawiennych, nie może dobrze trawić pokarmu. W konsekwencji może to powodować bóle brzucha, biegunkę, gazy lub inne bolesne objawy.

Przykładowe rodzaje enzymów trawiennych:

  • amylaza - rozbija cukry złożone na mniejsze cząsteczki,

  • lipaza - rozkłada złożone tłuszcze na mniejsze kwasy tłuszczowe i glicerol

  • pepsyna - rozkłada białka na mniejsze peptydy

  • trypsyna - rozkłada białko, dzięki czemu może być ono przekształcone w aminokwasy

  • laktaza - rozkłada cukier mleczny zwany laktozą

  • cholecystokinina - jest hormon wydzielany w jelicie cienkim, który powoduje, że pęcherzyk żółciowy kurczy się i uwalnia żółć oraz stymuluje trzustkę do uwalniania enzymów trawiennych

Enzymy trawienne - suplement

Suplementy z enzymami to enzymy trawienne w postaci tabletek lub pastylek do żucia. Mogą one zawierać jeden lub kombinację wielu enzymów trawiennych. Niektóre z nich są sprzedawane w połączeniu z probiotykami. Można je łatwo kupić w Internecie. Te suplementy zostały pierwotnie stworzone dla osób z niewydolnością trzustki, stanem, w którym trzustka nie produkuje wystarczającej ilości enzymów do trawienia pokarmu. Obecnie suplementy zawierające enzymy trawienne stosowane są również przez osoby, które posiadają różne nietolerancje pokarmowe np. laktozy czy glutenu. Dzięki zastosowaniu suplementu z enzymem trawiennym przed spożytym posiłkiem taka osoba może śmiało spożywać pokarmy, które zawierają składniki, których organizm samodzielnie nie będzie w stanie rozłożyć, a następnie przyswoić. Zażywając odpowiedni suplement dostarczamy do organizmu enzym, który wspomoże go w prawidłowym metabolizmie poszczególnych związków.

Naturalne źródła enzymów trawiennych

Owoce, warzywa i inne pokarmy zawierają naturalne enzymy trawienne. Spożywanie ich może poprawić trawienie. Przykładami takich produktów są:

  • Miód, zwłaszcza surowy - zawiera amylazę i proteazę

  • Mango i banany - zawierają amylazę, która wspomaga dojrzewanie owoców

  • Papaja - ma rodzaj proteazy zwanej papainą

  • Awokado - posiada enzym trawienny lipazę

  • Kiszona kapusta - zawiera enzymy trawienne wytwarzane podczas procesu fermentacji

Nietolerancje pokarmowe

Nietolerancja laktozy to stan, w którym jelito cienkie nie wytwarza wystarczającej ilości enzymu laktazy, który rozkłada naturalny cukier zawarty w mleku, zwany laktozą. Przy niedoborze laktazy, laktoza zawarta w produktach mlecznych, które spożywasz, zamiast zostać wchłonięta do organizmu, wędruje prosto do jelita grubego. Następnie wchodzi w reakcję z bakteriami i powoduje uciążliwe dolegliwości żołądkowe. Rozwiązaniem tego problemu może być suplementacja enzymów trawiennych.

Istnieją trzy rodzaje nietolerancji laktozy:

  • Pierwotna - Osoba rodzi się z genem, który sprawia, że nie toleruje laktozy. Gen ten jest najczęściej spotykany u osób pochodzenia afrykańskiego, azjatyckiego lub latynoskiego. Poziom laktazy spada nagle w dzieciństwie. Wówczas organizm nie jest już w stanie tak łatwo trawić nabiału. Jest to najczęstszy rodzaj nietolerancji laktozy.

  • Wtórna - Jelito cienkie produkuje mniej laktazy po chorobie, urazie lub operacji. Może to być również objawem zarówno celiakii, jak i choroby Leśniowskiego-Crohna.

  • Wrodzona lub rozwojowa - Od momentu urodzenia organizm nie wytwarza laktazy. Jest to rzadkie. Konieczne jest odziedziczenie odpowiedniego genu zarówno po matce, jak i ojcu.

Kiedy stosować enzymy trawienne

Enzymy trawienne – jakie jest dawkowanie? Bardzo ważne jest, aby przyjmować enzymy trawienne zgodnie z zaleceniami. Oznacza to, że w większości przypadków, należy przyjmować suplementy enzymów trawiennych wraz z jedzeniem. W wielu przypadkach powinny być one przyjmowane w połączeniu z konkretnymi pokarmami, aby prawidłowo spełniały swoją zamierzoną funkcję. Na przykład, suplementy laktazy zawierają enzymy trawiące cukry mleczne, dlatego powinny być przyjmowane razem z produktami mlecznymi. Podobnie, suplementy amylazy pomagają organizmowi trawić cukry złożone znajdujące się w roślinach strączkowych i warzywach, aby zmniejszyć wzdęcia i gazy, dlatego należy je przyjmować tuż przed jedzeniem tych pokarmów.

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec