Ta pospolicie występująca w kuchni, zwłaszcza włoskiej, roślina, funkcjonuje również pod nazwą lebiodka pospolita. Jednak z jej liści można sporządzić prozdrowotny olej. Już w starożytnej Grecji wykorzystywano go w leczeniu szeregu dolegliwości. Wykazuje on m.in właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe, łagodzi kaszel, a nawet polepsza procesy trawienia i przyswajania mikro i makroelementów. Niektóre badania wskazują, iż może być ona remedium na schorzenia cywilizacyjne. Przeczytaj dalej jakie właściwości ma olejek z oregano. 

Olejek z oregano - właściwości

Preparat ten jest bogatym źródłem przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych substancji t.j karwakrolu oraz tymolu. Ciekawostką jest, iż te składniki występują również w Macierzance. Analizy laboratoryjne wskazują, że te czynniki bioaktywne niszczą bakterie, poprzez osłabienie integralności ich błon komórkowych. Jest to niezmiernie przydatne w stanach niekorzystnej zmiany równowagi flory bakteryjnej w układzie pokarmowym. Takie stany często towarzyszą podczas zdiagnozowanego zespołu jelita wrażliwego i innych dolegliwości z nim związanych.

Uważa się, że właściwości olejku z oregano są dobrym i co najważniejsze nieinwazyjnym sposobem walki z bakteriami patogennymi. Dobre efekty zauważalne są również w połączeniu oleju z probiotykami

Dodatkowo, preparat ten jest dobrym źródłem mikro i makroelementów. Posiada znaczne ilości witamin z grupy B oraz witaminy C i K. Flawonoidy i minerały są tutaj dodatkowym atutem. Wykryto bowiem w nim cynk, magnez, potas, żelazo i wapń. 

 

Olejek z oregano - zastosowanie 

Lebiodka pospolita (Origanum vulgare), czyli oregano lub inaczej dziki majeranek, można stosować również jako świeże liście lub susz. Tym niemniej najwięcej substancji biologicznie czynnych znajdziemy w olejku z oregano, właściwości wtedy będą najszybciej zauważalne. Tymol, karwakrol oraz seskwiterpeny, które są głównymi czynnikami aktywnymi w tym preparacie, wykazują silne działanie przeciwbakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze. Dlatego też suplement ten jest nieocenionym wsparciem dla układu immunologicznego. Przydaje się najbardziej przy infekcjach, chorobach wirusowych oraz pasożytach i kandydozach.

Obok olejku z chrzanu i czosnku, jest tym, który silnie działa na bakterie: E. coli, Salmonella, Listeria monocytogenes czy grzyby Candida albicans. Dodatkowym atutem tego produktu jest jego wspomaganie organizmu przy zatruciach, np.: towarzyszących zjedzeniu nieświeżego pożywienia. 

Olejek z oregano - dawkowanie 

Najczęściej przyjmuje się go doustnie poprzez zakraplacz. Można też zrobić roztwór wodny poprzez rozpuszczenie dwóch kropli olejku w szklance wody. Najlepszy efekt jednak, uzyskamy poprzez rozpuszczenie 3-5 kropli. Tak przygotowany preparat powinniśmy spożywać 2-3 razy dziennie.

__________________

Autor: Tomasz Domoradzki