Jakie białko wybrać, które białko jest lepsze, które białko będzie lepsze dla biegacza, a które na siłownię? A może białko na odchudzanie lub białko specjalnie dla kobiet? To tylko niektóre pytania, które zadaje sobie wiele osób chcących wybrać odpowiedni produkt.

W niniejszym artykule poruszymy konkrety i przedstawimy odpowiednie wskazówki. Pozwoli Ci to podjąć najlepszy wybór dotyczący odżywki białkowej. Przekonasz się również, że jakość odżywki białkowej ma znaczenie. Ceny odżywek białkowych nie biorą się znikąd i nie jest to tylko kwestia marketingu.

Po co nam białko?

Odżywki białkowe, w szczególności białko serwatkowe (ang. Whey Protein; WP) mają bardzo szerokie zastosowanie w kontekście osób aktywnych fizycznie i znajdują coraz większe rzeszę swoich odbiorców mających także inne specyficzne potrzeby.

Cele stosowania odżywki białkowej są różne. Może to być wspieranie nie tylko budowy masy mięśniowej, ale również rehabilitacji, odchudzania, zmniejszenie skutków starzenia się u osób starszych (choroby, utrata masy mięśniowej). Pojawia się też pytanie, czy są również odżywki białkowe w dobrej cenie? Na temat cen i jakości istnieje wiele błędnych przekonań i mitów.

Jakie są rodzaje białka?

Na rynku dostępne są następujące rodzaje odżywek białkowych:

  • białka mleka (najpopularniejsze to białko serwatkowe; białko kazeinowe),

  • białka roślinne (soja, groch, ryż, fasola, len, inne),

  • białko jaja kurzego,

  • białka wołowe,

  • mieszanki białek.

Najbardziej wartościowe są oczywiście wspomniane białka serwatkowe występujące w formie koncentratu, izolatu i hydrolizatu (lub ich połączenie). Zawierają one wysoką ilość aminokwasów egzogennych (EAA, w tym BCAA) i cechują się wysoką biodostępnością (BV = 159; dla przykładu jajo kurze BV = 100). Kluczowym składnikiem w kontekście regeneracji jest zawarta w nim leucyna (aminokwas wpływających na wzrost i regenerację mięśni).


Dobre białko roślinne SUNWARRIOR

Czym różnią się białka?

Surowiec białkowy, czy odpowiednio skomponowane formulacje (dodatki smakowe, funkcjonalne) również wpływają na cenę i jakość produktu. Tak więc „białko białku nierówne” i nie tylko marketing determinuje ostatecznie to, czy białko jest drogie czy nie.

Dochodzą do tego metody wykorzystywane do otrzymania białka, specjalne atesty i certyfikacje, na które nie decyduje się każda firma produkująca białko.

Aby zapewnić stałą kontrolę swoich produktów (jakość, bezpieczeństwo, skuteczność) oraz dobrą opinię klientów, nie wystarczy wyprodukować po prostu „smaczne białko.

Wysokiej jakości izolat białka od DYMATIZE

Jakie białko wybrać?

Duży wybór produktów w sklepie z odżywkami sprawia, że często ciężko jest samodzielnie dokonać wyboru. To, co zauważa się w praktyce to fakt, że część osób może kierować się (nie zawsze) trafną poradą internetowego celebryty czy pseudoeksperta – a jak wiadomo czasami takie osoby promują dany produkt z jasnych przyczyn.

Klient może też dokonać wyboru kierując się niższą ceną czy ładnym opakowaniem - ale nie o to przecież chodzi. Szuka on często profesjonalnej, eksperckiej porady na temat produktu, który spełni jego oczekiwania – będzie dobrej jakości i będzie skuteczny. 

Wysoka jakość produkcji (odpowiedni sposób otrzymania i przetworzenia białka) i jakość surowca wykorzystywanego do produkcji białka serwatkowego ma duże znaczenie.

Volactive® – czym jest i czy warto?

Bardzo dobrym surowcem jest Volactive®. Zawiera 82% białka serwatkowego. Białko otrzymywane jest dzięki wyjątkowym procesom technologicznym przy użyciu niskich temperatur i ciśnienia, dzięki którym otrzymujemy białko „niezdenaturowane” (nieuszkodzone frakcje białka, zachowana wysoka bioaktywność, przyswajalność) i pełnowartościowe (wysoka wartość biologiczna, kompletny skład aminokwasowy).

Optipep® – czym jest i czy warto?

Optipep® produkowany jest przez Carbery, wiodącego producenta koncentratów, izolatów i hydrolizatów białek serwatkowych. Izolaty białek serwatkowych np. Carbery Isolac® jest produkowany przy użyciu mikrofiltracji (CFM), aby zapewnić wysoką jakość, niską zawartość tłuszczu, dobry smak i konsystencję oraz niską zawartość laktozy. Inny składnik np. Optipep®SN, to hydrolizowane białko serwatkowe o doskonałym smaku, lekkiej i szybkiej strawności zawierający di- i tri-peptydy.

Odżywka białkowa – na co zwrócić uwagę?

Dobrej jakości odżywki białkowe nie tylko świetnie się rozpuszczają, smakują, posiadają wyższe ilości białka, ale również cechują się dobrą tolerancją układu pokarmowego (jest to ważne dla osób starszych oraz osób z nadwrażliwym układem pokarmowym).

  • Enzymy w odżywce białkowej

Digenzyme®, Aminogen® – są to kompleksy enzymów trawiennych pomagających wyeliminować nadmierne wzdęcia lub możliwe zaparcia, które występuje u niektórych osób.

  • NSF International’s Certified for Sport® – specjalny certyfikat świadczący o tym, że produkt został przebadany pod kątem substancji antydopingowych i może być stosowany przez np. olimpijczyków


Izolat firmy YAMAMOTO

Dobry smak białka

Kwestie związane z funkcjonalnością produktu (smak, zapach, rozpuszczalność, tekstura) są również bardzo ważne.  Jeśli interesuje nas tylko tanie białko serwatkowe, możemy natrafić na nieciekawy smak, słabszą rozpuszczalność czy niższą jakość zawartego w nim białka. Ma to związek z gorszym procesem technologicznym oraz niskiej jakości dodatkami funkcjonalnymi.

W ostatnich latach postęp w nauce o żywności i opracowywaniu smaków drastycznie zmienił kwestię podejścia do tego, jaki smak białka wybrać. Ludzie obecnie nie potrzebują tylko wypić „czegoś” np. po treningu, ale czegoś co „chcą” wypić (są bardziej świadomi lepszego składu białka i oczekują dobrego smaku). Na szczęście na rynku są dostępne smaczne odżywki białkowe, co również stanowi wyróżnik dla marki.

Izolat SWEDISH

Dobre odżywki białkowe

Dobre odżywki białkowe mogą być wzbogacone w korzystne dodatki funkcjonalne (wsparcie odporności, zdrowie układu pokarmowego – dodatek probiotyków, dodatki witaminowe czy mineralne, inne), dlatego warto szukać sklepu z odżywkami, gdzie doradcy udzielają również porad dietetycznych i suplementacyjnych i pomogą wybrać odpowiedni suplement.


____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz