Co możesz powiedzieć na temat resweratrolu? Nic nie świta? Nie ma problemu, zaraz wszystko wyjaśnimy! Resweratrol od kilku dobrych lat jest intensywnie badany, ponieważ istnieją przesłanki, iż może wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej - modyfikuje mikroRNA (kontrolujące ekspresję genów) na terenie tej tkanki oraz we włóknach mięśniowych i może wspomóc proces rozbudowywania muskulatury! 

Biochemia resweratrolu

Wraz ze wzrostem popularności resweratrolu, analogicznie podwyższył się udział badań naukowych z tą cząsteczką w roli głównej. Wiemy coraz więcej na temat tej substancji chemicznej, którą naturalnie uzyskamy spożywając winogrona (najlepiej czerwone) lub wypijając odrobinę czerwonego wina dobrej klasy. Mechanizm działania tego związku obejmuje aktywizację i/lub zwiększanie aktywności genu sirtuin 1, odpowiedzialnego za wytwarzanie białka sirtuiny, potocznie zwanego białkiem młodości. Resweratrol usprawnia działanie i wytwarzanie najważniejszych hormonów anabolicznych w ustroju m.in: insuliny i testosteronu. Zaobserwowano również, iż ta substancja hamuje działanie i wytwarzanie kortyzolu - hormonu o niechlubnej sławie, ze względu na swoje szerokie, kataboliczne działanie. 

Trening + resweratrol = większe mięśnie?

Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Strasburgu ujawniły, iż resweratrol przyczynia się do zmniejszania poziomu degradacji włókien mięśniowych wskutek katabolizmu oraz polepsza zachowanie siły mięśni oraz odpowiedniego bilansu białek w obrębie tej tkanki. Dodatkowo z tych badań można wywnioskować, iż resweratrol w mięśniach narażonych na stagnację (brak aktywności ruchowej, indukujący rozpad włókien), pozwalał zachować odpowiednie napięcie spoczynkowe oraz maksymalną siłę mięśnia. 

Resweratrol, a insulina

Jak wskazują badania, ten składnik skórki winogron, przyczynia się do intensyfikacji transportu glukozy do mięśnia szkieletowego. Ponadto podnosi wrażliwość tej tkanki na insulinę, przez co można upatrywać działanie protekcyjne przed insulinoopornością. Związane jest to w pewnej części z aktywizacji sirtuiny oraz adiponektyny (hormon współpracjący na terenie mięśni szkieletowych z insuliną). Pobudzenie tych dwóch białek bezpośrednio wpływa na działanie transporterów glukozy w miocytach - GLUT 4. Transportery te są odpowiedzialne za wyłapywanie cząsteczek glukozy z krwiobiegu bezpośrednio do komórek mięśniowych. 

Resweratrol, a testosteron

Testosteron, podobnie, jak opisana wcześniej insulina jest silnym hormonem anabolicznym, przyczyniającym się do wzrostu masy mięśni poprzecznie prążkowanych w organizmie człowieka. Jego działanie w głównej mierze opiera się na pobudzaniu w miocytach produkcji IGF-I - insulinopodobnego czynnika wzrostu I, który już po samej nazwie nam to podpowiada, będzie stymulował wychwyt glukozy przez miocyty i podobnie jak insulina wpływa na podwyższenie obrotu białek w tej tkance. Obserwację Wanga i wspólpracowników w 2007 roku, dowodzą, że myszy karmione karmą z domieszką resweratrolu charakteryzowały się 55 procentowym wzrostem wytwarzania testosteronu. Jak wynika z dalszych analiz, jest to wynikiem blokowania aromatazy testosteronu przez resweratrol. Aromataza jest odpowiedzialna za konwersję testosteronu w estradiol, który poprzez mechanizm ujemnego sprzężenia zwrotnego hamuje produkcję testosteronu. 

Resweratrol, a kortyzol

Resweratrol znacznie obniża poziom kortyzolu jak wynika z badań przeprowadzonych w 2005. Zaobserwowano w nich 47 procentowy spadek wytwarzania kortykosteronu (zwierzęcego odpowiednika kortyzolu) w nadnerczach zwierząt, które karmione były paszą z dodatkiem resweratrolu. Uważa się, iż to zjawisko jest efektem inhibicji (hamowania) 21-hydroksylazy - enzymu, który odgrywa pierwsze skrzypce podczas syntezy hormonów z tej grupy. 

_______________

Autor: Tomasz Domoradzki