Sporty wyczynowe, uprawiane profesjonalnie wymagają wspomagania organizmu z zewnątrz. Nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkiego co niezbędne oraz w odpowiednich ilościach, które są znacznie podwyższone w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych. Kolarstwo wyczynowe tudzież górskie, wymaga od naszego ciała dużo więcej i zapotrzebowania na witaminy, minerały i energię jest o niebo wyższe. Jak dobrać suplementację podczas przygotowywania się do sezonu? Jak dbać o odpowiednią regenerację?

Rola suplementacji w kolarstwie

Suplementy są potrzebne w ekstremalnych warunkach. Dostarczają nam niezbędnych substancji w ilościach, które nie występują naturalnie w pożywieniu. Dla osób o wysokiej aktywności jest to niezmiernie ważne, ponieważ bez takiej zewnętrznej pomocy, po kilku-kilkunastu intensywnych treningach, nie będzie w stanie polepszać swoich wyników, a czasami mogą one wykazywać regres.

Do najważniejszych suplementów pod kątem kolarstwa oraz innych typowo wydolnościowych aktywności będą należeć:

  • witaminy i minerały

  • napoje i preparaty izotoniczne

  • odżywki węglowodanowe

  • białka i aminokwasy

Na temat białka, tłuszczów i węglowodanów pisałem w tym artykule. Natomiast równie ważna będzie suplementacja preparatami witaminowo-mineralnymi oraz nawadniającymi. Będzie się to przekładało na stopień nawodnienia organizmu, a witaminy będą trzymały pieczę nad funkcjonowaniem całego ustroju.

Preparaty witaminowo-mineralne

Jest to absolutne minimum suplementacyjne. Stosowanie preparatów zawierających odpowiedniej jakości witaminy i minerały zaleca się nie tylko profesjonalistom, lecz również osobom, które amatorsko uprawiają kolarstwo. Pożywienie w obecnych czasach drastycznie obniżyło zawartość naturalnie występujących witamin, dlatego też powinno się je stosować bez względu na stopień aktywności.

Preparaty te będą poprawiały ogólną wydolność oraz funkcjonowanie organizmu, przyczyniały się do poprawienia samopoczucia, procesów fizjologicznych oraz regeneracji organizmu. Będą również wspierać naturalne procesy obronne organizmu. Zaleca się stosowanie tych preparatów codziennie rano lub wieczorem.

Preparaty i napoje izotoniczne

Suplementy zawierające w swoim składzie substancje czynne osmotycznie, są kluczowym czynnikiem poprawiającym parametry nawodnienia organizmu kolarza. Odpowiadają one za nawodnienie organizmu, co bezpośrednio będzie się przekładało na wyniki i kondycję sportowca.

Należy pamiętać, iż nie działają one doraźnie. Swoje cechy wykazują przynajmniej po tygodniu regularnego stosowania. Oprócz elektrolitów zawierają one łatwo przyswajalne węglowodany, które poprawiają wchłanialność minerałów, ale również będą szybkim źródłem energii.

Suplementy dla kolarzy znaleźć można w naszym sklepie: https://strefamocy.pl/pl/31-kolarstwo

_______________

Autor: Tomasz Domoradzki