Temat suplementacji okołotreningowej jest znacznie lepiej znany osobom na przynajmniej średnio-zaawansowanym poziomie. Z pewnością przyczyną jest tu chęć poprawienia swoich wyników. Suplementacja ta opiera się na zwiększeniu wydajności organizmu w trakcie jednostki treningowej oraz przyspieszeniu procesów regeneracyjnych. Dla tzw. „hardgainerów” jest to kolejna możliwość do dołożenia następnego posiłku czy kalorii w trakcie dnia.

Suplementy diety dla zaawansowanych

Suplementacja przed trenigiem


Kofeina - jeden z najbezpieczniejszych stymulantów, który może zmniejszyć uczucie zmęczenia. Pozytywnie wpływa na skupienie, metabolizm, siłę, wydolność. Jest to szczególnie korzystna opcja dla osób, które źle znoszą kawę.

Stack przedtreningowy – jest to produkt zawierający mieszankę substancji o działaniu zwiększającym wydolność i wytrzymałość organizmu, pobudza oraz zwiększa koncentrację, co pomaga w przeprowadzeniu lepszej sesji treningowej. Stacki przedtreningowe mogą dzielić się na „pompujące” i bardziej pobudzające.

Tauryna – jest to aminokwas niebiałkowy, ale wykazujący pozytywnie działanie anaboliczne i antykataboliczne. Wspomaga wydzielanie insuliny, która jest szczególnie ważna dla sportowców. Może redukować uczucie zmęczenia oraz chronić przed skurczami wywoływanymi np. spalaczami tłuszczu, efedryna, czy kofeiną.

Beta-alanina - jest to prekursor karnozyny, wspomaga stabilny poziom pH w mięśniach. Może redukować negatywne skutki wytwarzanego podczas kwasu mlekowego. Zmniejsza uczucie zmęczenia po treningu, zwiększa wytrzymałość mięśniową. Beta-alanina nie musi być stosowana przed treningiem, warto stale ją suplementować – w dni bez treningu także, aby osiągnąć wysycenie organizmu.

L- Cytrulina – jest to aminokwas, który szczególnie znany jest ze zwiększenia uczucia pompy mięśniowej. Działa on na zasadzie poszerzenia naczyń krwionośnych. Nie wykazuje wprost właściwości anabolicznej jednak zwiększa syntezę białek poprzez stymulację szlaku sygnałowego.

L-Arginina - jest to aminokwas, który zwiększa stężenie tlenku azotu. Wpływa to pozytywnie na pracę układu krążenia oraz samego serca. Przyspiesza regenerację, ale także zwiększa uczucie pompy mięśniowej.

Magnez – jest to minerał niezwykle ważny dla sportowców. Jego niedobory mogą skutkować dużym spadkiem wydolności oraz zwiększać ryzyko kontuzji. Wspiera prawidłową pracę serca i skurczu mięśni, może zmniejszać uczucie zmęczenia, korzystnie wpływa na syntezę białek mięśniowych.

L-Teanina – wspomaga działanie kofeiny co korzystnie wpływa na pobudzenie oraz termogenezę ciała. Pomaga w skupieniu i skraca czas reakcji co szczególnie pomocne jest w treningach siłowych i szybkościowych.

Suplementacja w trakcie treningu

Aminokwasy egzogenne - szczególnie dla sportów siłowych zachęcam do stosowania aminokwasów egzogennych, czyli EAA. Jest to kompleks najbogatszy w aminokwasy, których organizm nie jest w stanie sam syntetyzować i muszą być dostarczone z zewnątrz. Warto dostarczać je podczas treningu, ponieważ nasilona jest wtedy synteza białka oraz nie muszą być one trawione, więc szybko trafiają do krwiobiegu. Aminokwasy są niezbędne w regeneracji tkanek, które szczególnie narażone są przez uszkodzenia powstałe w trakcie treningu.

Hydrolizat białka serwatkowego – produkt ten jest jedynym optymalnym białkiem dla osób, które spożywają je już w trakcie treningu. Jest to procedura już na wyższym stopniu zaawansowania, która może przynieść świetne rezultaty. Frakcja ta charakteryzuje się najszybszym tempem wchłaniania i wysoką skutecznością przyswajania. Będzie on najmniej obciążał żołądek, więc jako odżywka do spożycia w trakcie treningu będzie najlepszym wyborem.

Węglowodany - szczególnie dobre do wykorzystania w trakcie treningu będą węglowodany proste, które dużo szybciej dostarczą energii oraz nie obciążają układu pokarmowego. Warto mieć na uwadze poziom cukru w trakcie ćwiczeń, aby nie był on zbyt niski. Może to doprowadzać do spadku wydolności, wytrzymałości i siły oraz pogorszenia samopoczucia.


Glutamina – jest to aminokwas o wielu właściwościach, jest świetnym wsparciem dla pracy jelit co korzystnie wpływa na wchłanianie składników odżywczych. Wykazuje energetyczne wsparcie dla pracy mózgu, jej największe ilości występują w mięśniach szkieletowych dlatego może poprawiać wytrzymałość mięśniową i wspomagać regenerację.

Kreatyna – warto stosować ją całorocznie w dawce około 5g, ponieważ najważniejsze jest tu wysycenie organizmu. Jest to niezwykle korzystna substancja dla osób uprawiających każdy sport, ponieważ może ona zwiększać poziom energii i wytrzymałość mięśniową. Kreatyna wpływa pozytywnie na produkcję najważniejszego nośnika energii, czyli ATP. Odczuwalna może być zwiększona siła oraz ilość magazynowanego glikogenu.

Suplementacja po treningu


Izolat białka serwatkowego – jest to odżywka białkowa charakteryzująca się szybkim tempem wchłaniania oraz skuteczną przyswajalnością, która nie zawiera cukru, laktozy. Szczególnie jeśli ktoś spożywa białko po treningu to lepszą opcją będzie właśnie zastosowanie tej frakcji. Osobiście polecam zastosowanie tej odżywki w posiłku po treningowym jako źródło białka.

Chrom – jest to pierwiastek, który pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi. Szczególnie sprawdzi się jego suplementacja podczas posiłku po treningowego, w którym znajduję się zwiększona podaż węglowodanów.

Stack potreningowy – są to kompleksy, które składają się z peptydów serwatkowych, kreatyny, aminokwasów oraz innych dodatków wspierających procesy regeneracyjne i uzupełniające utracony glikogen w trakcie wysiłku. Jest to ciekawa opcja szczególnie dla osób, które nie mogą spożyć posiłku w czasie od 1-2h po skończonym treningu.

Zobacz suplementy diety dla osób zaawansowanych w naszym sklepie: https://strefamocy.pl/pl/48-suplementy

_________________

Autor: Tomasz Żukowski