Prawdopodobnie każdy, kto słyszał o tym, że czerwone wino może obniżyć poziom cholesterolu, słyszał również o resweratrolu - związku roślinnym występującym właśnie w czerwonym winie. Jednak poza tym, że jest to korzystny składnik czerwonego wina i innych produktów spożywczych, resweratrol ma potencjał zdrowotny sam w sobie. Suplementacja resweratrolem wiąże się z wieloma korzystnymi efektami zdrowotnymi, w tym z ochroną funkcji mózgu i obniżeniem ciśnienia krwi.

Czym jest resweratrol?

Resweratrol jest związkiem roślinnym, który działa jak antyoksydant. Główne jego źródła w żywności to czerwone wino, winogrona, niektóre jagody i orzeszki ziemne. Związek ten ma tendencję do koncentrowania się głównie w skórkach i nasionach winogron oraz jagód. Te części winogron biorą udział w procesie fermentacji czerwonego wina, stąd właśnie szczególnie wysokie stężenie resweratrolu w tym produkcie.

Suplementacja resweratrolu

Większość badań nad resweratrolem przeprowadzono na zwierzętach i in vitro, stosując duże ilości tego związku. Z ograniczonych badań na ludziach, większość skupiła się na suplementacyjnych formach związku, w stężeniach wyższych niż te, które można uzyskać poprzez żywność. Takie badania przyniosły bardzo dobre wyniki i pozwoliły zbadać wpływ suplementacji resweratrolu na zdrowie człowieka.

Resweratrol – skutki uboczne

Jak dotąd, badania nie wykazały żadnych poważnych skutków ubocznych, nawet w przypadkach, gdy resweratrol jest przyjmowany w dużych dawkach. Jednak suplementy te mogą wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna (Coumadin) i lekami z grupy NLPZ, takimi jak aspiryna i ibuprofen.

Korzyści zdrowotne

Resweratrol obniża ciśnienie krwi

Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne, resweratrol może być obiecującym suplementem do obniżania ciśnienia krwi. Stwierdzono, że wysokie dawki mogą pomóc w zmniejszeniu ciśnienia wywieranego na ściany tętnic podczas bicia serca. Ten rodzaj ciśnienia nazywany jest skurczowym ciśnieniem krwi i pojawia się jako górna liczba w odczytach ciśnienia krwi.

Skurczowe ciśnienie krwi zazwyczaj wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ tętnice sztywnieją i stają się twardsze. Gdy jest ono wysokie, stanowi czynnik ryzyka chorób serca. Resweratrol wpływa na produkcję większej ilości tlenku azotu, który powoduje, że naczynia krwionośne się rozluźniają, a ciśnienie krwi spada.

Resweratrol obniża poziom cholesterolu

Resweratrol wpływa na poziom cholesterolu poprzez zmniejszenie działania enzymu, który kontroluje produkcję cholesterolu w organizmie. Jako przeciwutleniacz, może również zmniejszać utlenianie "złego" cholesterolu LDL. Utlenianie LDL przyczynia się do odkładania się blaszek miażdżycowych w ścianach tętnic.

Zwiększa wrażliwość na insulinę

Wykazano, że resweratrol ma kilka korzyści dla cukrzyków. Korzyści te obejmują zwiększenie wrażliwości na insulinę i zapobieganie powikłaniom cukrzycy. Resweratrol ma działanie wstrzymujące proces przekształcania glukozy w sorbitol, alkohol cukrowy. Kiedy u osób z cukrzycą gromadzi się zbyt dużo tego związku, może on powodować niszczący komórki stres oksydacyjny.

Łagodzi ból stawów

Zapalenie stawów jest powszechną dolegliwością, która prowadzi do bólu stawów i utraty mobilności. Suplementy na bazie roślin są badane jako sposób leczenia i zapobiegania bólom stawów. Resweratrol, przyjmowany jako suplement, może pomóc chronić chrząstkę przed zniszczeniem. Rozpad chrząstki może powodować ból stawów i jest jednym z głównych objawów zapalenia stawów.

Zdrowe kości

Odnotowano również korzystny wpływ resweratrolu na homeostazę kości. W jednym badaniu indukował osteogenezę, zapobiegał chorobie zwyrodnieniowej stawów i przeciwdziałał utracie kości związanej z wiekiem. Podobnie, doustne podawanie resweratrolu znacząco zapobiegało utracie kości i osteoklastogenezie. 

_________________

Autor: Katarzyna Szafraniec