Czy warto zarywać noc dla nauki?
Zarywanie nocek dla nauki to dość powszechne zjawisko. Wiele osób zadaje sobie pytanie ,,po co tracić czas na spanie?'' skoro można wykorzystać noc na naukę i tu dochodzimy do meritum tematu. Zarywanie nocek, żeby skończyć projekt na czas, zaliczyć ćwiczenia czy nauczyć się na egzamin wbrew temu, co mogłoby się wydawać, jest nieskuteczne i co gorsza - niezdrowe. Jak się okazuje, wystarczy jedna doba bez snu, aby istotnie pogorszyć zdolności do nauki nowych informacji.
Jakie są przyczyny problemów z koncentracją?
W dzisiejszych czasach wiele osób miewa problemy z koncentracją. Trudności mogą wynikać z wielu przyczyn, przyjrzyjmy się temu z bliska.
- Niedosypianie - aby biochemia naszego mózgu funkcjonowała prawidłowo potrzebny jest odpowiednio długi sen dobrej jakości. Kiedy śpimy, w naszym mózgu zachodzi tzw. konsolidacja wspomnień. Sen niezbędny również jest do prawidłowego formowania pamięci oraz poprawy wrażliwości receptorów dla neuroprzekaźników.
- Nadmiar bodźców - hałas pochodzący czy to z zewnątrz przejeżdżających samochodów czy też głosów w tle lub dźwięków pochodzących z TV znacznie utrudnia skupianie się na wykonaniu danego zadania.
- Wielozadaniowość – zbyt częste rozpraszanie uwagi, a tym samym przerywanie co chwila zadań powoduje, że czas pracy znacznie wydłuża się, przez co czujemy coraz większą frustrację. Pisanie sms-ów, czatowanie na messengerze, zerkanie na instagrama, pisanie e-maili, przeglądanie innych informacji zaburza jakość wykonywanej pracy oraz utrudnia jej ukończenie.
- Uboga odżywczo dieta - mózg, tak jak samochód potrzebuje paliwa, do działania, musimy wobec tego zadbać o odpowiednią dawkę energii oraz podaż niezbędnych składników odżywczych. Witaminy z grupy B, cynk, magnez, kwasy omega-3 i 9 to substancje które są niezbędne do budowy neuroprzekaźników.
Co zrobić aby poprawić koncentrację?
- Wysypiaj się. Zadbaj o rytmy dobowe (blokuj światło niebieskie kilka godzin przed snem)
- Skup się na jednej najważniejszej rzeczy.
- Wycisz telefon/wyloguj się z social media.
- Potrenuj (wysiłek dotlenia mózg, a także podnosi poziom neuroprzekaźników odpowiadających za skupienie - dopamina i noradrenalina).
- Zdrowo się odżywiaj (dostarczaj niezbędnych składników odżywczych wspomagających pracę mózgu).
- Wspomóż się kawą lub zieloną herbatą.
- Ogranicz stresory.
Ewentualnie możesz sięgnąć po tzw. boostery mózgu: bacopa monnieri, alpha GPC, eleuthero czy soplówka jeżowata.
Warto zarywać noc dla nauki?
Wiele osób, zwłaszcza studentów zarywa nocki przed ważnym egzaminem. Uczenie się po nocach to jeden z najgorszych pomysłów, które można zrealizować, jeśli chcemy przygotować się skutecznie do danego egzaminu.
Jedna doba bez snu może:
- pogorszyć zdolności do nauki nowych informacji aż o 40%
- obniżyć istotnie poziom koncentracji
- zwiększyć wrażliwość na stres
- zmniejszyć znacząco wydajność nauki dnia następnego
Warto nadmienić, że w ciągu dnia gromadzimy masę nowych informacji, które notabene gromadzą się w hipokampie. Należy jednak nadmienić, że hipokamp ma ograniczoną pojemność zbierania danych. Podczas snu, zwłaszcza w trakcie jego głębokich faz informacje przechodzą do kory mózgowo-czołowej, zwalniając tym samym pojemność hipokampu na naukę nowych informacji. Wbrew temu co się wydaje, zarywanie nocek to strzał w kolano. Okazuje się, że siedzenie do pierwszej czy drugiej w nocy nad książkami niewiele da. Dobrej jakości sen korzystnie wpływa na naszą zdolność do nauki i pamięć. Warto zainteresować się mnemotechnikami. Ponadto zadbać o zdrowy sen oraz bogato odżywczą dietę, która zawiera dostatecznie dużo magnezu, cynku, choliny, czy witamin z grupy B.
_________________
Autor: Marcin Grzelak