Jak wrócić do aktywności po przerwie?
Wielu z nas zastanawia się, jak efektywnie, a co najważniejsze bezpiecznie wrócić do ćwiczeń po przerwie, która wreszcie się kończy. Cóż nie jest to proste i szybkie zadanie, lecz istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Tym niemniej, potrzebujemy sporządzić sobie listę zadań oraz zmodyfikować trening i dietę, przynajmniej w pierwszych tygodniach przygotowujących nasze ciało do powrotu do “normalności”. Jak to zrobić? Wszystko znajdziesz w tym artykule!
Co można zrobić jeszcze przed wejściem na salę treningową?
Rozciąganie, bo o nim będzie tutaj mowa, można rozpocząć już przed otwarciem siłowni. Jest to niezbędne minimum, które pomoże przywrócić odpowiednią elastyczność włókien mięśniowych, przygotuje ścięgna, powięzi oraz więzadła do treningu. Odpowiednie rozciągniecie i elastyczność w obrębie wymienionych struktur zapewnia szybki i bezkolizyjny start na siłowni. Jest to rekomendowana przez wielu trenerów i specjalistów metoda, która powinna być praktykowana przez wszystkich, nie tylko po przerwie w ćwiczeniach. Zapewnia ona bezpieczną pracę mięśni, a nawet polepsza ich działanie i wzrost. Jak wskazują badania naukowe, częste rozciąganie mięśni przed i po ich wzmożonej pracy, polepsza ich regenerację oraz aktywizuje produkcję białek.
Jak ćwiczyć na początku?
Układ nerwowy i mięśniowy bez odpowiedniej, systematycznej stymulacji, “rozleniwia” się. Po dość długiej przerwie, można to zaobserwować poprzez obniżenie siły skurczu oraz wydolności. Dlatego też pierwsze kroki po przerwie treningowej powinny być jak najbardziej spokojne. Należy operować małym ciężarem, bez szarpania oraz z jak największym zakresie ruchu. Powolne wykonywanie ćwiczeń posiada dwa, najważniejsze plusy: przygotowuje mięśnie do wytężonej pracy i pozwala na właściwą aktywację układu nerwowego. Taki model pracy wspomaga przyzwyczajenie omawianych układów do pracy oraz nie doprowadzi do szybkiego przetrenowania.
A co z dietą?
Ona też powinna zostać zmodyfikowana, a przynajmniej “oczyszczona” po okresie absencji na sali treningowej. Powinniśmy oczyścić ją przede wszystkim z cukru, tłuszczy utwardzanych oraz alkoholu. Te substancje będą znacznie obniżały nasze możliwości oraz postępy na siłowni. Będą one również przyczyniać się od trudności w obserwowaniu transformacji naszego ciała, co jest wynikiem uczęszczania na trening. Także wraz z przygotowaniem naszego ciała do wysiłku, należy również przygotować nasz umysł i trenować silną wolę.
_________________
Autor: Tomasz Domoradzki