Czym jest joga?
„Jogah citta vrtti nirodhah - Joga jest powstrzymaniem poruszeń świadomości lub umysłu.” Patanjali
Czym jest joga?
Zacznijmy od definicji. W sanskrycie słowo joga tworzone jest przez morfem yuj (judż), oznaczające kontrolę, jarzmo, ale też zjednoczenie, połączenie, jedność. Dyscyplina ta wywodzi się z filozofii indyjskiej, a jej założenia reprezentują wartości związane z ascezą, medytacją i świadomym życiem.
Praktyka ta (jak już poznać możemy z samej definicji) pozwala nam na kontrole swojego ludzkiego i emocjonalnego „ja”, w tym samym czasie ułatwiając nam empatyczne podejście do reszty świata. Przypomina nam, że jeśli przestaniemy skupiać się na swoim ego, świat otworzy się przed nami i dostaniemy szanse nauczyć się go na nowo! Brzmi abstrakcyjnie, prawda? Pozwólcie, że rozłożę Wam to na części pierwsze.
Ścieżki jogi
Istnieje wiele tradycyjnych ścieżek jogicznych, które ułatwiają łączenie się z uniwersalną prawdą i budzą własną świadomość. Można je porównać do dróg, które wybieramy wspinając się na szczyt. Są te ciężkie, kręte i strome, ale również łagodne i szerokie. To od nas zależy jaką wybierzemy w naszej regularnej praktyce.
Pamiętajmy, że ścieżki te zawsze się przecinają, i to my kontrolujemy z której chcemy skorzystać w danym dniu czy nastroju. Jedno natomiast mogę obiecać, łatwa czy trudna - widoki zawsze będą zapierać dech w piersi! Poniżej możecie lepiej zapoznać się z każdą z nich:
-
hatha joga akcentująca pracę z ciałem,
-
karma joga, gdzie podkreśla się bezinteresowne czyny,
-
radża joga nazywana jogą królewską,
-
jnana joga – poznania,
-
bhakti joga – miłości
-
jantra joga - związana z dziedzictwem Tybetu.
W moich artykułach będziemy skupiać się głownie na hatha jodze, czyli pracy z naszym ciałem. Podstawą praktyki są asany, czyli pozycje oraz pranajama - ćwiczenia oddechowe. Przez pracę z ciałem wpływamy na układ nerwowy i narządy wewnętrzne.
W kolejnych tygodniach, poznamy techniki oraz pozycje które pomogą nie tyko z naszą sylwetką, ale również będą rozwiązaniem na nasze problemy gastryczne, bóle reumatyczne, czy dyskomfort w mięśniach lub stawach.
Poprzez prace z oddechem dowiemy się jak zmieniać stan naszych zmysłów, nauczymy się walczyć z dyskomfortem fizycznym i kontrolować napady naszych emocji. To wszystko spowoduje zmiany w naszych głowach, Zmieni się też nasza wola i ostatecznie świadomość.
Zaczynamy? Zapraszam do czytania artykułów co dwa tygodnie i wdrażania tej pięknej praktyki w nasze życie!
Namaste!
_________________
Autor: Natalia Boer