TOP 10 wskazówek dla początkujących na siłowni
Rozpoczęcie ćwiczeń w siłowni może dla wielu osób przynieść szereg pozytywnych konsekwencji zdrowotnych oraz tak ważnego teraz elementu poprawy nastroju czy pewności siebie. Zanim jednak tak się stanie i rozpoczniecie treningi, warto zapoznać się z przygotowanymi przez nas wskazówkami, które pomogą Wam poznać – od czego i jak zacząć trening w siłowni.
Poniżej przedstawiamy 10 porad, które na pewno zmuszą do refleksji i pomogą Wam wprowadzić dobre zmiany! Jeśli Wam to pomoże wydrukujcie to sobie i zawieście w miejscu, w którym często jesteście, byście o tym nie zapomnieli!
Wyznacz realne cele
Jest to bardzo ważne ze względu na fakt, że uzyskanie pożądanych rezultatów może zająć trochę czasu. Już na początku trzeba być tego świadomym (pracy w tym obszarze). Cel musi być: konkretny, mierzalny, akceptowalny, realny i terminowy (wg modelu / techniki SMART). Trening to ciągłe podnoszenie poprzeczki i planowanie, budowanie odpowiedniej drogi do celu.
Pamiętaj o białku
Oczywiście należy pamiętać ogółem o roli dobrze zbilansowanego, urozmaiconego i nieprzetworzonego żywienia. Jednak w przypadku treningu w siłowni warto pamiętać także o uwzględnieniu w diecie pełnowartościowych źródeł białka tj. mięso, ryby, jaja, nabiał, strączki. Dobrym rozwiązaniem jest również zakupienie odżywki białkowej na bazie białka serwatkowego czy białek roślinnych. Białko warto jest dostarczać w regularnych odstępach czasowych (optymalnie 4-5h) w ilości ok. 20-40g / porcję. Pozwoli to wspierać proces regeneracji oraz kształtowania adaptacji treningowych.
Wysokiej jakości izolat białka Muscle Clinic
Pamiętaj o wodzie
Woda to życie! W szczególności poprawa nawodnienia stwarza fundament do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów komórkowych w naszym ciele. Optymalny skład ciała uwzględniający prawidłowo funkcjonującą gospodarkę wodno-elektrolitową, pozwala nam na wykorzystanie wszystkich witamin, składników mineralnych czy substancji biologicznie czynnych. Pomaga odpowiednio odprowadzić ciepło na zewnątrz i utrzymać wysoki poziom wydolności i sprawności. Woda pozwala także obniżyć subiektywny poziom zmęczenia. Bardzo częstym problemem jest to, że osoby nie czują pragnienia. W tym celu warto dodać do wody sok z dowolnych owoców, np. cytrusów lub eksperymentować z różnymi producentami różnych wód, aby znaleźć tę wodę, która zachęci nas do picia. Uwierzcie, czasami zmęczenie zaczyna się od… braku picia wody i nieodpowiedniego nawodnienia!
Bądź konsekwentny
Tylko konsekwencja i nastawienie na drogę rozwoju w treningu siłowym pozwoli w przyszłości czerpać korzyści z tego zaplanowanego procesu jakim jest trening. Ćwiczenia wymagają Twojego angażu, konsekwencji i regularności. Tylko w taki sposób możesz osiągnąć swój cel. Nie zapominaj w tym wszystkim o potrzebie regeneracji!
Kompleks witamin i minerałów
Pomyśl o pracy mięśni
Ważne jest, aby skupić swoje myśli na mięśniach, które obecnie trenujesz. Podstawą jest zbudowanie tzw. czucia mięśniowego. Możesz to zrobić w siłowni lub poza nią np. w domu. Harmonia pracy połączenia umysł – mięśnie to budowanie świadomości kontroli pracy nad ciałem (mięśniom), które powinniśmy odpowiednio czuć w różnych wzorcach ruchowych.
Rozważ trening indywidualny z trenerem / – ką
Jest wiele osób, które nigdy nie trenowało w siłowni. Nie posiada więc samokontroli nad własnym ciałem, nie znając odpowiedniej techniki wykonania ćwiczeń. Mięśnie potrzebują odpowiedniego bodźca, by doszło do odpowiednich adaptacji i zmian. Dodatkowy pokaz ćwiczeń i korygowanie błędów przez specjalistę daje większą szansę na powodzenie samego treningu i wyciągnięcie z tego dla siebie wymiernych rezultatów w postaci poprawy zdrowia, sprawności czy estetyki sylwetki. Wykorzystaj także szansę na zadawanie pytań podczas indywidualnych sesji treningowych z trenerem / – ką. Zdajemy sobie czas, że poza samym karnetem, dodatkowy trening może być kolejnym wydatkiem. W naszej opinii – warto w to zainwestować, choć na początku, aby ćwiczyć bardziej świadomie i efektywnie.
Bądź cierpliwy
Zbyt wczesna próba podniesienia zbyt dużego ciężaru może doprowadzić do kontuzji lub spadku motywacji. Proces regeneracji oraz odpowiedni plan treningowy zapewni odpowiednią równowagę między treningiem a odpoczynkiem. Często jak widzisz postępy, wciąż dokładasz ciężaru. Pamiętaj, że robisz to by ciało wspomóc i dać funkcjonować jak najlepiej. Organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować, aby Twoje treningi były nadal efektywne. Pamiętaj, że lepiej być lekko niedotrenowanym niż przetrenowanym, ze względu na to układ hormonalny w przypadku przetrenowania może być znacznie upośledzony, a naprawa równowagi hormonalnej może wymagać czasu.
Lepiej być lekko przemęczonym niż przetrenowanym. Równowaga przede wszystkim!
Aminokwasy wspomagające regenerację
Wykonuj ruchy złożone!
Początkujących zainteresowanych treningiem siłowym można łatwo rozproszyć złożone techniki treningowe, które można znaleźć w czasopismach i artykułach internetowych. Jeśli nigdy nie wszedłeś na siłownię lub nie byłeś na niej od dłuższego czasu, wykonywanie ruchów izolujących, które działają tylko na jedną grupę mięśni – nie przyniesie najlepszych rezultatów. Należy pamiętać, że „Kluczem jest odizolowanie grup mięśniowych i strategiczne przepracowanie ich poprzez różne ćwiczenia, kąty i techniki”. Aby uzyskać najlepsze wyniki w zakresie wzrostu mięśni i utraty tkanki tłuszczowej, najlepiej zacząć od złożonych wyciągów, takich jak przysiady, wyciskanie na ławce, wyciskanie na barki, wiosłowanie w pochyleniu, martwy ciąg, podciąganie i wypady. Te wyciągi wymagają jednoczesnego używania wielu grup mięśni.
Wykonywanie ich pozwoli Ci podnieść większą wagę, zaangażować więcej mięśni i zwiększyć tempo przemiany materii znacznie lepiej niż w przypadku wykonywania dropsetów ruchów izolacyjnych, takich jak rozciąganie tricepsa. Na początek wybierz podnoszenie, które wymaga użycia co najmniej połowy ciała do ich wykonania. Możesz dodać pracę izolacyjną w miarę postępów, ale zacznij od ruchów, które zapewnią Ci najwyższy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki.
-
Zadbaj o odpowiednie ustawienie kręgosłupa
Ustawienie kręgosłupa podczas ćwiczeń może mieć ogromny wpływ na Twoje ciało i ilość ciężaru, który jesteś w stanie podnieść. Najlepiej jest trzymać dolną część pleców lekko wygiętą w łuk, klatkę piersiową uniesioną wyżej oraz głowę i szyję w utrzymaną neutralnej pozycji. Zdrowy kręgosłup bierze się z mocnych mięśni rdzenia (core). Jeśli twój rdzeń jest słaby, to twój kręgosłup nie ma żadnego podparcia. Kiedy podnosisz ciężary, nawet podczas ruchów tak prostych, jak uginanie bicepsów w pozycji stojącej angażuj swój rdzeń! Dodatkowym atutem może być także kontrola oddechu!
Znajdź swoje „dlaczego”
Dlaczego chcesz to zrobić? Dlaczego jest to dla Ciebie ważne? Dlaczego zapisałeś się na siłownię? Co sprawia, że chcesz dokonać właśnie zmiany właśnie teraz? Masz dość codziennych nawyków? Czy ktoś wokół ciebie ma problem zdrowotny, którego chcesz uniknąć? Pomoże Ci to zmotywować Cię do wyrobienia z tego nawyku. Ćwiczenia muszą stać się priorytetem, jeśli chcesz prowadzić długi i zdrowy tryb życia.
____________________
Autor: Łukasz Jaśkiewicz