Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ostrożnym trzeba być, aby przez cały czas rekonwalescencji odpowiednio “podawać” mięśniom tego czego potrzebują. “Diabeł tkwi w szczegółach” i tak jest w przypadku tego zjawiska. Należy korzystać z odpowiednich źródeł białka, węglowodanów oraz należycie wypocząć, aby nasze włókna mięśniowe stawały się mocniejsze i większe. 

Najlepszy sposób na regenerację

Regeneracja po treningu siłowym obejmuje naprawę uszkodzonych włókien. Możemy ten proces porównać do budowy domu, gdzie budowniczowie potrzebują właściwych materiałów w odpowiedniej ilości oraz potrzebują odpoczynku po ciężkiej pracy. Podobne rzeczy mają miejsce w naszym organizmie, gdzie domem są mięśnie, a inżynierami układ hormonalny, enzymy, białka transportowe. Nic w tym dziwnego, że podczas budowania włókien mięśniowych najważniejszą rolę będzie odgrywać białko, toż mięśnie są naturalnym jego magazynem oraz składają się głównie z tego makroskładnika, lecz odpowiednia ilość tłuszczy oraz węglowodanów również jest kluczowa dla odpowiedniej regeneracji po treningu.

Kiedy śpimy, nasze ciało wchodzi w tryb naprawy, także najwyższy poziom procesów regeneracji ustroju obserwuje się podczas snu, jest to niezmiernie ważne. Rozwińmy sobie zatem każdy z tych czynników.

Białko na regenerację

Fakt, że białko jest niezbędne do odbudowy mięśni nikogo już nie dziwi. Jedyne co dziwi, to po jakie źródła sięgamy zaraz po wyjściu z sali treningowej. Istnieje kilka sztuczek, które sprawią, że regeneracja po treningu zachodzi sprawniej. Istnieje wiele doniesień, które demonizują białka serwatkowe, jako odpowiednie po ćwiczeniach, jednak wgryzające się w ten temat nieco wnikliwej, okazuje się, że jest to jedno z najlepszych źródeł tego składnika, które możemy spożywać. Spożyte do 90 minut po odbytych ćwiczeniach, nie tylko zapewnia odpowiednią dawkę (minimum 20 gramów czystego białka), lecz również bardzo szybko powoduje wysokie stężenie aminokwasów we krwi, które mogą zostać aktywnie wchłonięte przez komórki układu pokarmowego i przekazane do włókien mięśniowych.

Istnieje jeszcze jedna ważna sprawa - białko serwatkowe charakteryzuje się wysokim stężeniem leucyny -  aminokwasu, który ma najwyższe możliwości aktywacji szlaku sygnałowego mTOR. Szlak ten jest najbardziej anabolicznym przełącznikiem w naszym organizmie. Bardzo dobrym źródłem są również tłuste ryby, bogate w kwasy omega 3, które polepszają odbudowę błon komórkowych oraz jajka - smażone lub gotowane. 

Wysokiej jakości białko YAMAMOTO

Węglowodany na regenerację

Węglowodany są niezbędne do utrzymania odpowiedniej energetyki naszego ustroju. Dla naszych mięśni są one niezbędne dla utrzymania odpowiedniej ilości zapasu materiału zapewniającego energię, niezbędną do ich skurczu. Glikogen mięśniowy, bo o nim mowa, uszczupla się podczas wysiłku. Jeżeli zależy nam na intensywnej rozbudowie masy mięśniowej powinniśmy nieustannie zaopatrywać mięśnie szkieletowe w zapasy energii. W wypadku niedostarczenia odpowiedniej ilości węglowodanów, nasilają się procesy katabolizmu tej tkanki.

Najlepsze źródła energii, powinny charakteryzować się niskim/średnim indeksem glikemicznym (powinny powodować nieduży wzrost cukru we krwi), dlaczego? Otóż, proces odbudowy glikogenu mięśniowego jest rozciągnięty w czasie. Źródła węglowodanów złożonych o niskim bądź średnim indeksie “wypuszczają” cukry również odpowiednio długo, przez co resynteza glikogenu posiada, przez cały okres występowania, stabilne poziomy tych substratów energetycznych w krwioobiegu. 

Węglowodany EFX

Sen na regenerację

Regeneracja po treningu odbywa się podczas snu. Wystarczy jedna lub dwie noce, w których śpimy mniej niż 5 godzin i proces ten zaczyna hamować. Dzieje się tak ze względu na: brak czasu do wystąpienia niezbędnych napraw oraz zmiana w stosunku stężeń hormonów anabolicznych do katabolicznych. Podczas deficytu snu nasze ciało zaczyna przechodzić w stan permanentnego stresu, przez co procesy odbytowych schodzą na dalszy plan.

Olejek CBD na poprawę jakości snu.

___________________

Autor: Tomasz Domoradzki