Z biegiem lat pojawia się szereg niekorzystnych zmian w organizmie. Oczywiście dzieje się tak w wyniku wielu zaniedbań związanych z prowadzeniem niezdrowego stylu życia. Badania mówią o nieznacznym spadku metabolizmu oraz o powolnej zmianie składu ciała. Zmniejsza się ilość tkanki mięśniowej, obniża się gęstość mineralna kości, zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej (także ta niechciana w okolicach ud oraz pośladków).

Jeśli nie dbamy o zdrowie, pojawiają się liczne problemy tj. zaburzenia gospodarki cukrowej, zaburzenia lipidowe, problemy z pracą układu pokarmowego, problemy sercowo-naczyniowe czy wybrane problemy hormonalne. W związku z tym u części kobiet spadać może samoocena, pogarsza się nastrój i samopoczucie. Jak schudnąć po 50-tce i poprawić swoje zdrowie?

  • Czy z wiekiem się tyje?

  • Wpływ stylu życia na sylwetkę

  • Diagnostyka po 50-tce

  • Jak odżywiać się po 50-tce?

  • Podstawowa suplementacja po 50-tce

Czy z wiekiem się tyje?

Z wiekiem u większości osób spada aktywność fizyczna. Wpływa to negatywnie na funkcje metaboliczne. Badania pokazują, że co prawda metabolizm zwalnia, ale jest to dość nieznaczny spadek, który nie tłumaczy tego, że tkanka tłuszczowa wzrasta tylko z tego powodu. Winowajcą jest siedzący tryb życia i brak odpowiedniego (zdrowego) sposobu żywienia. Do tego problemy z sylwetką tłumaczymy sobie wszechobecnym brakiem czasu, a rzadziej przyznajemy się do tego, że stoi za tym nasza bierność – lenistwo. Wystarczy przeanalizować małe codzienne czynności, które zabierają nam czas, który możemy poświęcić na aktywność fizyczną. W smartfonach czy innych urządzeniach mobilnych dostępne są statystyki, ile czasu spędzamy w social mediach. O ile to nie część naszej pracy – można to zrozumieć. W przeciwnym wypadku – ogranicz tam swoją aktywność i zrób coś dla swojego zdrowia, sprawności i sylwetki.

Wpływ stylu życia na sylwetkę

Nie jesteśmy specjalistami z zakresu psychologii, ale uważamy, że warto pomyśleć o tym, ile gospodarujemy czasu dla siebie i co jest dla nas tak naprawdę ważne. Dla kobiet jedną z ważnych sfer życia jest uroda, sylwetka, sprawność fizyczna (szczególnie z wiekiem, kiedy przekonujemy się, że liczne choroby pogarszają jakość życia). Oczywiście poczucie bezpieczeństwa związane jest z pracą i finansami, ale będąc zdrową, sprawną kobietą zawsze można lepiej wykonać wiele rzeczy. Postaraj się znaleźć czas na spacer, uprawianie sportu takiego jaki lubisz i daje Ci satysfakcję. Mogą to być różne aktywności fizyczne, które polubisz. Dbaj o odpowiednią liczbę kroków, wybieraj schody a nie windę, zostawiaj dalej auto od pracy i część dystansu pokonuj pieszo, dojeżdżaj rowerem do pracy, itd. Suma tego to zwiększony wydatek energetyczny i więcej spalonych kalorii.

Diagnostyka po 50-tce

Problemy z masą ciała są najczęściej wynikiem zbyt niskiej aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia i braku odpowiednich nawyków żywieniowych. Nadwyżka kaloryczna powoduje zwiększenie masy ciała i gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Wolny metabolizm może wynikać także z problemów hormonalnych. Bez wątpienia warto wykonać badania diagnostyczne, aby sprawdzić, czy za problemami z otyłością czy nadwagą nie kryją się utajone problemy z hormonami. Badania gospodarki żelaza, badania tarczycy czy badania w kierunku PCOS i insulinooporności – to tylko niektóre z badań, które warto skonsultować z lekarzem specjalistą.

Żywienie po 50-tce

Nie ma diety cud. Zadbaj o małe rzeczy. Jeśli chcesz schudnąć, przeanalizuj ile dziennie dostarczasz kalorii. Możesz to zrobić używając aplikacji lub wybrać się na konsultację do dietetyka. Jeśli dostarczasz więcej kalorii, niż przewiduje szacowane dla dziennie zapotrzebowanie energetyczne (nadwyżka kaloryczna) – masz jasną przyczynę. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jednak to nie tylko świadome postępowanie i pojadanie przyczynia się do wzrostu tkanki tłuszczowej. To również nieświadome działanie, pewne mechanizmy, o których zapominamy i nie zdajemy sobie sprawy ile, co i gdzie pojadamy. Konsultacja dietetyczna ze specjalistą pomoże Ci dostrzec pewne problemy.

Trzymaj się regularnego spożywania posiłków, dzięki czemu zapobiegniesz podjadaniu i utrzymasz kontrolę nad głodem. Nie dopuszczaj do tego, że często czujesz się głodna. Jakość żywienia również pełni tutaj bardzo dużą rolę. Jedzenie żywności przetworzonej, z małą ilością błonnika, białka, składników mineralnych, witamin i związków bioaktywnych również może spowalniać metabolizm. Im mniej przetworzonej żywności – tym lepiej dla Ciebie.

Wspominając o podstawach warto zadać sobie szczere pytanie, czy rzeczywiście dbam o podstawy? Zwykła poprawa organizacji czasu, przygotowanie wcześniej i zabranie ze sobą w pudełkach jedzenia do pracy to także świetna wskazówka. Dzięki dostępności jedzenia, które ze sobą zabierzesz łatwiej unikać pojadania i kontrolować łaknienie.

Suplementacja po 50-tce

Suplementacja może okazać się pomocna, ale zanim skonsultujesz zakup spalacza tłuszczu (np. termogenika) zadbaj o podstawową suplementację. Zbadaj poziom wapnia i witaminy D i zobacz, czy nie masz niedoborów. Zbyt niski poziom witaminy D w organizmie (> 30 ng/ml) może wpływać na szereg dysfunkcji w organizmie. Badania pokazują, że jest to witamina o działaniu plejotropowym wpływająca na szereg różnych odmiennych funkcji. Wspieranie metabolizmu to także dbanie o podstawy. Witamina D może usprawniać szereg mechanizmów w ludzkim ustroju, także pośrednio wspierać metabolizm. Po 50-tce warto zadbać również o odpowiedni poziom wapnia, suplementację kwasami Omega-3 i odpowiednią podaż białka. Może Omega-3? Z wiekiem sprawność (płynność) błon komórkowych spada. Błony komórkowe stanowią część fosfolipidów i stanowią ochronę dla komórek przed czynnikami chemicznymi i fizycznymi. Spożywając odpowiednią ilość danych kwasów tłuszczowych Omega-3 – czyli kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA), kwas dokozaheksaenowy (DHA), dbamy o utrzymanie ważnych funkcji komórkowych, także wspierać usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Zapewnienie integralności błon komórkowych to podstawa!


_________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz