Czy są sposoby na ekspresowe odchudzanie? Niestety są. Dlaczego „niestety”? Bo bez wątpienia - w wyniku szybkiego odchudzania się skutki bywają bardzo niepokojące i niebezpieczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niektóre z następstw szybkiego odchudzania mogą wywoływać nie tylko pogorszenie samopoczucia, czy koncentracji, ale również bardziej niebezpieczne problemy z układem hormonalnym, czy zaburzenia odżywiania. W tym artykule przedstawiamy wszystkie skutki uboczne szybkiego odchudzania.

Problemy z koncentracją a szybkie odchudzanie

Problemy z koncentracją w trakcie odchudzania mogą być wynikiem pojawiających się niedoborów następujących w wyniku spożywania zbyt małej ilości energii w diecie. Przez niedopilnowanie zbilansowania jadłospisu dochodzi do wystąpienia niedoborów witamin i składników mineralnych. Zbyt niska podaż wapnia, żelaza, magnezu czy witamin np. z grupy B może doprowadzić do pogorszenia funkcji zapamiętywania i zaburzeń koncentracji. Zbyt mała ilość krążącej we krwi glukozy oraz niski poziom glikogenu w mięśniach może wywoływać także upośledzenie procesów myślowych, gorszą pamięć i koncentrację oraz szybsze zmęczenie mięśni.

Ból głowy i uczucie zmęczenia w trakcie odchudzania

Wynikiem zbyt szybkiej redukcji może być wyraźne pogorszenie samopoczucia. Pojawiają się bóle głowy i wyraźne uczucie ogólnego zmęczenia. To właśnie te objawy powinny dać nam pierwszy obraz tego, że prawdopodobnie ilość energii w diecie jest zbyt niska.

Znaczne zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu poprzez ograniczenie kalorii (na przykład >40% ilości dziennego dobowego zapotrzebowania energetycznego) może wywołać zbyt niski poziom glukozy we krwi, co manifestuje się zmęczeniem. Co więcej, może pojawiać się odwodnienie potęgujące uczucie zmęczenia.

Zaburzenia poziomu cukru we krwi podczas odchudzania

W wyniku zbyt niskiej podaży energii może pojawiać się niepokojące i nieprzyjemne uczucie potliwości i drżenia mięśni. Może być to związanie z zaburzonym transportem energii do organizmu w postaci glukozy, przez co różne układy i narządy nie mogą pracować prawidłowo. Układ nerwowy i układ mięśniowy potrzebują stałego dostępu do energii i jego prawidłowego wykorzystania by zapewnić optymalne funkcjonowanie całego organizmu.

Zaburzenia hormonalne przy odchudzaniu

Zaburzenia hormonalne w trakcie odchudzania to częsta przypadłość wśród odchudzających się kobiet. W wyniku zbyt szybkiej redukcji może dochodzić do specyficznego rodzaju stresu dla organizmu, przez co nie można utrzymać sprawnego wydzielania niektórych hormonów. Problem ze wzrostem prolaktyny czy utrudniona produkcja progesteronu i estrogenu może upośledzać prawidłowe funkcjonowanie procesu miesiączkowania. Inną negatywną konsekwencją jest wzrost ryzyka funkcjonowania gruczołu tarczowego (tarczyca) oraz nadnerczy. Należy pamiętać, że zbyt szybka redukcja tkanki tłuszczowej prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji braku miesiączki. Dla przykładu tzw. Zespół / syndrom RED-s (ang. relative energy deficiency in sport) oznaczający względny niedobór energii w sporcie może wywoływać bardzo dużo negatywnych konsekwencji zdrowotnych i wysiłkowych.

Szybkie odchudzanie a brak efektów

Znaczne ograniczenie „dowozu” kalorii i składników odżywczych prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Spowolnienie metabolizmu prowadzi do sytuacji, w której możemy… paradoksalnie nie chudnąć! Zbyt duże ograniczenie kalorii w diecie redukcyjnej prowadzi do reperkusji hormonalnych i zwiększa ryzyko wystąpienie efektu jo-jo.

Masa mięśniowa a odchudzanie

Spadek masy ciała nie zawsze oznacza spadek tylko tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że monitorowanie zmian składu ciała w trakcie jest kluczowym elementem mogącym wpłynąć nie tylko na wprowadzenie ewentualnych korekt do planu, ale pozwalają również zobaczyć z czego chudniemy. Poza tkanką tłuszczową najczęściej podczas wizyt dietetycznych monitoruje się także ilość tkanki mięśniowej. Śledzenie zależności między składem ciała pozwala zachować odpowiednią ilość masy mięśniowej, dzięki czemu ciało utrzymuje odpowiedni tonus mięśniowy i proporcje. W celu zachowania odpowiednich (pożądanych) proporcji ciała i tonusu mięśniowego w tym jędrności ciała, należy również skupić szczególną uwagą na łączeniu treningów (uwzględniać także trening oporowy) oraz zwiększyć ilość białka w diecie.


Mniej siły w trakcie odchudzania

W wyniku zbyt szybkiej redukcji może dojść do nie tylko pogorszenia samopoczucia na treningu, ale również gorszej tolerancji wysiłku przez organizm, co może znacznie pogarszać zdolności wysiłkowe. W wyniku deficytu energii (m.in. poprzez znaczne zmniejszenie udziału energii w postaci węglowodanów w diecie) może dochodzić do zmniejszenia ilości gromadzonego w mięśniach glikogenu. W takim wypadku w większości dyscyplin sportowych (np. dyscyplin olimpijskich) ciężko mówić o osiągnięciu dobrych wyników sportowych, a często wręcz potocznie mówi się, że „tam, gdzie zaczyna się sport, tam zaczynają się węglowodany”. Podkreśla to szczególnie ważną rolę związaną z rolą odpowiedniej ilości węglowodanów w diecie, co pozwala lepiej tolerować intensywny wysiłek, regenerować się i budować tak ważne adaptacje w organizmie.

Niedożywienie, pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci

Niewłaściwa dieta może doprowadzić do niedoborów pokarmowych i niedożywienia. W wyniku braku bilansu w diecie (deficyt m.in. żelaza) może dochodzić do wystąpienia anemii. Innymi negatywnymi skutkami braki odpowiedniej ilości energii, witamin, składników mineralnych i substancji bioaktywnych może być wypadanie włosów, łamliwości paznokci, matowienie włosów czy przesuszona skóra.

Zaburzenia odżywiania a odchudzanie

Zbyt szybka redukcja zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania i wystąpienia anoreksji (anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny) i bulimii (bulimia nervosa, żarłoczność psychiczna). Mogą także występować rzadsze postacie tych zaburzeń. W klasyfikacji ICD-10 to m.in. są to dla przykładu jadłowstręt psychiczny (atypowy), żarłoczność psychiczna (atypowa), czy przejadanie oraz wymioty (występujące w wyniku innych problemów psychologicznych i tzw. nieokreślonych zaburzeń odżywiania się). 

Negatywne skutki szybkiego odchudzania

Bardzo ważnym elementem podczas procesu redukcji jest świadomość na temat negatywnych konsekwencji znacznego ograniczenia kalorii w diecie. Pozwala to lepiej planować samą redukcję oraz prawidłowo reagować podczas samego odchudzania.

Zdanie sobie sprawy z tego, że najlepiej przeprowadzona redukcja to stopniowy proces służący nie tylko utracie tkanki tłuszczowej, ale i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia to to kluczowy element budowania świadomości dla każdego z nas. Tylko takie podejście uchroni nas przed negatywnymi konsekwencjami szybkiego odchudzania i pozwoli utrzymać dobrą sylwetkę i formę na długie lata.


_______________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz