Czy nadmiar obowiązków uniemożliwia Ci trening w ciągu dnia? Zastanawiasz się, czy siłownia przed snem to dobry pomysł? Czy taka aktywność wpłynie na jakość Twojego snu? Podpowiadamy, jak pora ćwiczeń wiąże się z Twoim samopoczuciem i kiedy najlepiej zaplanować trening.

Czy siłownia przed snem to dobry pomysł?

Aktywność fizyczna i sen mają duży wpływ na samopoczucie i jakość życia człowieka. Te dwa aspekty są ze sobą ściśle powiązane. Trudno mówić o dobrym treningu, gdy jesteśmy niewyspani, sport ułatwia zasypianie, ale przetrenowanie może przyczynić się do bezsenności.

Czy późna pora jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń?  Aktywność fizyczna powoduje pobudzenie organizmu, wzrost tętna i temperatury ciała, co może zakłócić spokojny sen. Jednak odczucia w tym zakresie są sprawą indywidualną. Każdy organizm jest inny i różnie reaguje na wieczorną dawkę ruchu. Wielu sportowców twierdzi, że późne treningi wręcz ułatwiają im zasypianie. Dowodzą tego przepełnione kluby fitness w godzinach wieczornych.

Późny trening a posiłek potreningowy

Kwestią problematyczną, która pojawia się w przypadku późnych ćwiczeń, jest wybór posiłku potreninowego. Jak powinno wyglądać takie jedzenie i czy powinno jeść się o późnej godzinie? Okazuje się, że bez względu na porę, posiłek po treningu powinien opierać się na podobnych założeniach. Warto uwzględnić w nim pełnowartościowe białko, najlepiej w ilości około 0,4 - 0,5 g na kg masy ciała, węglowodany - 0,4 - 0,8 g na kg masy ciała, oraz niewielka ilość tłuszczu - 5 - 10 g. Taki pokarm dostarczy energii potrzebnej do regeneracji mięśni. Warto więc zorganizować trening tak, by mieć przed snem jeszcze czas na posiłek potreningowy.

O której godzinie najlepiej ćwiczyć?

Każda pora dnia jest dobra na trening. Jednak według specjalistów rano metabolizm jest pobudzony, przez co chroni organizm przed magazynowaniem zbędnego tłuszczu i pobudza do szybkiego spalania kalorii. Przemiana materii przyśpiesza nie tylko na czas wysiłku, lecz także w kolejnych godzinach po zakończonej aktywności. Dodatkowo uwolnione endorfiny poprawiają nastrój, co zapewnia idealny początek dnia.

Co ciekawe, badania dowodzą, że w godzinach popołudniowych osiągamy swój szczyt wytrzymałości, zwiększa się temperatura ciała, co wpływa na stopień przekazywania impulsów nerwowych i sprawia, że maleje ryzyko wystąpienia kontuzji. Wieczorny trening pomaga zapomnieć o stresie w pracy i umożliwia rozładowanie negatywnych emocji w korzystny dla zdrowia sposób.

Obserwuj, jak reaguje Twoje ciało. Jeśli wieczorny trening nadmiernie Cię pobudza i utrudnia zasypianie, postanów sobie ćwiczyć wcześniej. A może w późnych godzinach czujesz przypływ energii, a Twój plan uniemożliwia trenowanie w dzień? Bez względu na to, o której godzinie zaplanujesz swój trening, powinieneś zadbać, by długość nieprzerwanego snu wynosiła około 8 godzin. Bądź gotowy w razie potrzeby dokonać zmian.

_________________

Autor: Klaudia Pieczykolan