Uczucie braku energii może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak:

  • złe nawyki żywieniowe
  • stres
  • słaba jakość lub ilość snu
  • brak aktywności fizycznej

Może to być też oznaka zaburzeń zdrowia fizycznego lub psychicznego.

  

Ważne jest to, by starać się znaleźć przyczynę problemu i działać dzięki temu bardziej skutecznie. Kompleksowe podejście może pomóc Ci pozbyć się zmęczenia i cieszyć pełnią energii.

W artykule:

  • Dieta na brak energii
  • Czy stres męczy?
  • Aktywność fizyczna
  • Suplementy diety na brak energii

Dieta na brak energii

Codzienne żywienie ma znaczący wpływ na poziom energii. Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość kalorii oraz składników odżywczych. 

Przewlekłe uczucie zmęczenia może być spowodowane zbyt dużym deficytem kalorycznym, czyli mówiąc prościej - jedzeniem zbyt mało. Zbyt niska podaż kalorii może wiązać się z niedoborami makroskładników, witamin i składników mineralnych w diecie. Będzie to skutkowało osłabieniem i brakiem energii. 

 

Nie należy też przejadać się. Zbyt duża ilość jedzenia obciąża układ pokarmowy i powoduje uczucie zmęczenia.

Aby mieć dużo energii, dieta powinna zawierać białka, węglowodany i tłuszcze dobrej jakości i w odpowiedniej ilości. Produkty wysokoprzetworzone i bogate w cukier (o wysokim indeksie glikemicznym) mogą wywoływać nagłe wahania poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do uczucia spadku energii po krótkim czasie. Dlatego staraj się jeść węglowodany złożone, zamiast prostych (pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, zamiast białego pieczywa, makaronów, czy słodyczy). Węglowodany złożone zapewnią Ci energię na dłużej. Zadbaj o to, by w Twojej diecie była optymalna ilość tłuszczów.

Spożywaj zdrowe tłuszcze - oleje roślinne, orzechy, nasiona, awokado oraz tłuste ryby morskie. Zadbaj o odpowiednią podaż białka, dostosowaną do Twoich potrzeb.

  

Staraj się jeść regularnie i różnorodnie. Im więcej różnych produktów znajdzie się w Twojej diecie - tym więcej różnych składników odżywczych dostarczysz. Poza tym, wykonuj regularnie badania krwi, aby mieć pewność, że brak energii nie jest spowodowany jakimś problemem zdrowotnym. Pozwoli Ci to też dostrzec ewentualne błędy w żywieniu. 

  

Niedobory witaminy D3, B12, kwasu foliowego, magnezu, czy żelaza mogą skutkować osłabieniem i spadkiem energii. Upewnij się, że spożywasz wystarczającą ich ilość. 

Zadbaj też o odpowiednie nawodnienie. Woda wpływa na funkcjonowanie wszystkich układów w ciele człowieka. Reguluje temperaturę ciała oraz działanie układu nerwowego, dostarcza też elektrolitów. Odwodnienie może powodować uczucie zmęczenia

Czy stres męczy?

W sytuacjach stresowych organizm produkuje kortyzol i adrenalinę. Ich nadmiar lub długotrwałe występowanie mogą prowadzić do uczucia zmęczenia i spadku energii.

 

Stres może też prowadzić do nadmiernego napięcia mięśniowego, co może skutkować zmęczeniem. 

W sytuacjach stresowych niektórzy nie mają apetytu, a inni zajadają stres. Powoduje to konsekwencje opisane wyżej - zbyt małą lub zbyt dużą podaż kalorii przyczyniających się do uczucia braku energii. 

  

Praktyki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy techniki oddychania, mogą pomóc w redukcji stresu. Korzystna będzie też regularna aktywność fizyczna i zadbanie o odpoczynek i regenerację

 

Stres może wywoływać zaburzenia snu. Może prowadzić do trudności z zasypianiem, budzenia się w nocy lub płytkiego snu, co z kolei powoduje niedostateczną regenerację i wpływa na samopoczucie i energię w ciągu dnia.

Aktywność fizyczna 

Ruch jest ściśle powiązany z naszą energią w ciągu dnia. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar może powodować brak energii

  

Oczywistym jest, że zbyt duża częstotliwość i intensywność wysiłku fizycznego w dłuższej perspektywie może prowadzić do zmęczenia. Zasoby energii się kiedyś kończą, a organizm potrzebuje też odpoczynku i regeneracji, aby prawidłowo funkcjonować.

  

Ale czy aktywność fizyczna może zwiększyć poziom naszej energii?

Regularny wysiłek fizyczny może poprawić ogólną wydolność organizmu, siłę mięśni oraz przepływ krwi. W konsekwencji możemy czuć się mniej zmęczeni i mieć więcej energii. Ruch powoduje też wydzielanie hormonów szczęścia, czyli endorfin, które poprawiają nasz nastrój i dodają energii. 

  

Wysiłek fizyczny zmniejsza także stres i poprawia jakość snu, co jak już wspomniano wyżej, przekłada się na zmniejszenie uczucia zmęczenia w ciągu dnia. 

 

Suplementacja diety na brak energii

Aby zwiększyć poziom energii, możesz rozważyć wprowadzenie suplementacji. Do składników, które mogą być korzystne w kontekście uczucia zmęczenia, są z pewnością składniki diety, które mogą być potencjalnie niedoborowe. Niedobory makroelementów, witamin lub składników mineralnych mogą powodować osłabienie. Dlatego warto przyjrzeć się swojej diecie (np. pod okiem dietetyka) i ocenić czy dieta zawiera wszystko, czego potrzebujesz. 

  

Istnieją też preparaty na rynku, które mogą zmniejszyć uczucie zmęczenia. Należą do nich m.in adaptogeny (ashwagandha, różeniec górski, czy żeń-szeń), stymulanty, takie jak kofeina i guarana, czy boostery testosteronu, które mogą wspomóc naturalną syntezę tego hormonu u mężczyzn z jego niedoborem. Testosteron bowiem odpowiada też za samopoczucie, a jego niedobór powoduje m.in. zmęczenie.

 

Słowo od Strefy Mocy

Jeśli zmagasz się z ciągłym zmęczeniem, zadbaj o podstawy. Postaraj się wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę

Postaraj się ograniczyć stres oraz nauczyć radzić sobie z nim, zadbaj o dobrą jakość snu, a także o regularną aktywność fizyczną.

 

Możesz rozważyć też suplementację w celu zwiększenia energii. Ważne jednak, by dobierać ją indywidualnie i rozważnie, ponieważ nadmiar wielu substancji może być szkodliwy dla człowieka. Przykładem jest kofeina, której nadmiar może prowadzić do spadku energii po okresie działania. Zbyt duża ilość kofeiny może również zaburzać rytm snu. Należy więc we wszystkim zachować umiar i zdrowy rozsądek. 

  

Pamiętaj, że jeśli brak energii utrzymuje się pomimo wprowadzenia zdrowych nawyków, warto skonsultować się z lekarzem. Istnieją poważniejsze przyczyny przewlekłego braku energii, takie jak niedobory składników odżywczych, problemy psychologiczne czy inne problemy zdrowotne, które wymagają specjalistycznej opieki.