Nasz organizm jest bardzo mądrym i spójnym zbiorem układów i zależności. Czasami mają na siebie wpływ elementy na pierwszy rzut oka niedorzeczne. Zwykle proces spalania tkanki tłuszczowej kojarzy nam się z restrykcyjną dietą, dużą ilością czasu spędzonego na bieżni lub rowerku i treningiem. Mimo, że te czynniki są zachowane i bardzo się staramy często jest tak, że waga nie spada.

Gdzie szukać przyczyny? Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź może być prostsza niż Ci się wydaje. Możesz po prostu za krótko spać.

Jakie znaczenie w procesie odchudzania ma sen?

Przeciętna osoba przesypia około 30% swojego życia, warto więc poświecić chwilę i sprawdzić, jakim sposobem możesz poprawić nie tylko swoje zdrowie ale też sylwetkę! O powiązaniu pomiędzy snem a kompozycja ciała mówi się od pewnego czasu.

Udowodniono, że ludzie śpiący około 8 godzin dziennie mają tendencję odkładać tkankę tłuszczową 2x wolniej! Odpowiedzialne są za to dwa hormony: leptyna i grelina. Pierwszy z nich hamuje apetyt, natomiast drugi go podwyższa.

Sypiając około 5 godzin dziennie (umówmy się, dla wielu to standard w dzisiejszych czasach) poziom leptyny może się zmniejszyć o około 15%, natomiast poziom greliny zwiększyć o 15%. W skutek czego trudniej nam kontrolować głód, jemy więcej i przybieramy na wadze.

Krótszy sen wpływa również na poziom kortyzolu. Sypiając krócej mamy podwyższony poziom tego hormonu, który powoduje spowalnianie i utrudnianie zrzucania tkanki tłuszczowej, ale również może spowodować spadek tkanki mięśniowej.

Sen a mięśnie

Prawidłowy sen (jego odpowiednia ilość, ale również jakość) może przyczynić się do utrzymania większej masy mięśniowej kiedy jesteśmy w deficycie kalorycznym. Dzieje się tak, ponieważ sen jest potrzebny do produkcji hormonów płciowych takich jak na przykład testosteron, który jest powiązany z ilości masy mięśniowej jaką posiadamy.

Suplementacja

Istnieje sporo suplementów wspomagających prawidłowy sen na wielu płaszczyznach. Najpopularniejsze z nich to:

  • magnez – działa antystresowo, ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Warto wybierać organiczne formy magnezu takie jak cytrynian czy mleczan.
  • melatonina – hormon produkowany przez szyszynkę, reguluje rytm dobowy, obniża ciśnienie krwi, ułatwia zasypianie
  • ashwagandha – uspokaja, pobudza receptory GABA, relaksuje, ułatwia zaśniecie oraz poprawia jakość snu
  • GABA – kwas gammaaminomasłowy, ułatwia zasypianie, ogranicza wybudzanie, relaksuje

Sen a odchudzanie - podsumowanie

Podsumowując, dbając o jakość naszego snu, dbamy o naszą regenerację, mamy kontrolę nad uczuciem głodu, pozbywamy się szybciej tkanki tłuszczowej oraz zachowujemy więcej masy mięśniowej. Jak widać jest to nasz wielki sprzymierzeniec, dlatego też warto wspomagać się produktami, które zadbają o proces zasypiania, wchodzenia w fazę snu głębokiego oraz wybudzanie.

__________________

Autor: Bartosz Buczek