Dla wielu z nas okres noworoczny to czas nowych postanowień. Najczęściej w pierwszych tygodniach po świętach chcemy w końcu zrobić coś dla siebie, dla swojego zdrowia. Stawiamy sobie nowe cele i zapisujemy się np. na siłownię.

Niestety - statystyki są nieubłagane ;). Postanowienia noworoczne nie są realizowane w kolejnych tygodniach i większość z nas poddaje się. W artykule przedstawimy Wam o czym pamiętać rozpoczynając przygodę z siłownią, dzięki czemu zwiększymy szansę na powodzenie swoich działań.

W artykule:

  • Jak zacząć przygodę z siłownią?

  • Przygotowanie planu treningowego

  • Cierpliwość i realne cele

  • Rozgrzewka przed treningiem

  • Stopniowe zwiększanie intensywności

  • Odpowiednia dieta i suplementacja

  • Nie zapominaj o regeneracji

Jak zacząć przygodę z siłownią?

Wiele osób nie ma pojęcia jak zebrać się do treningu siłowego i odwleka ten moment w nieskończoność. Jak trenować na konkretnej maszynie, jak trenować z hantlami, w jakiej kolejności ćwiczyć, jakim ciężarem, jak długo trenować, itd. Pytań jest naprawdę wiele. Niezależnie, czy jesteś nowicjuszem w siłowni, czy wcześniej uprawiałeś inne dyscypliny sportu, ale nie trenowałeś dodatkowo na siłowni – powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach, które pomogą Ci lepiej wdrożyć się do treningu.

Przygotowanie planu treningowego

Cele treningowe mogą być różne. Jedni chcą poprawić muskulaturę, inni rzeźbę, jeszcze inni w siłowni kształtują konkretne cechy motoryczne i poprawiają sprawność. Trening daje wiele satysfakcji i buduje poczucie pewności siebie. Aby trening był efektywny musi być dopasowany do jednostki i uwzględniać wiele elementów.

Jeśli jesteś nowicjuszem w siłowni warto skonsultować swoje cele z trenerem, który dopasuje trening do Twoich potrzeb. Plan treningowy powinien być dopasowany do obecnej formy i przyszłych potrzeb. Najczęściej w początkowym okresie, kiedy rozpoczynasz regularne treningi należy skupić się na treningu ogólnorozwojowym. W dalszym etapie możemy zacząć dzielić treningi pracując nad konkretnymi partiami mięśni.

Chcąc dopasować trening do swoich celów i potrzeb, warto skorzystać z pomocy specjalisty i skonsultować go np. z trenerem czy instruktorem. Warto pytać trenera o pomoc, szczególnie na początku, kiedy mamy wiele pytań i nie jesteśmy pewni, czy postępujemy odpowiednio. Jeśli zależy Ci na profesjonalnym podejściu możesz wykupić kilka treningów personalnych i poznać strukturę ćwiczeń, które w kolejnych etapach pozwolą Ci także samodzielnie kontynuować ćwiczenia.

Cierpliwość i realne cele

Cel powinien być realny, a sam trening nie może być od razu bardzo obciążający dla organizmu. Choć na początku możesz doświadczać lekkiego dyskomfortu i bólu związanego z brakiem formy czując konsekwencję w postaci np. DOMS-ów (opóźniona bolesność mięśniowa), to w dalszym etapie zbyt ciężki i wymagający trening może odbierać Ci motywację do ćwiczeń.

Kluczem treningu jest sukcesywne podnoszenie sobie poprzeczki i utrzymanie balansu między pracą (treningiem) a odpoczynkiem (regeneracją).

Postaw na długi dystans i cierpliwość, a niech małe zmiany motywują Cię do kolejnych treningów i pracy nad sobą. Trening to sztuka, a postęp wymaga czasu. W taki sposób kształtujemy nie tylko ciało w sposób fizyczny, ale również swój charakter i psychikę. Tak więc życzeniowe „Chciałbym schudnąć 10 kilogramów w 2 miesiące” zamień na coś bardziej realnego!

Rozgrzewka przed treningiem

Rozgrzewka to niezwykle ważny element każdego treningu. Wpływa ona na właściwe przygotowanie organizmu (podnosząc temperaturę ciała), co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Wzrasta tętno, poprawia się krążenie i przepływ krwi, zwiększa się częstotliwość oddechu. Podczas rozgrzewki bardzo ważnym elementem jest przygotowanie układu sercowo-naczyniowego do wzmożonego wysiłku, stąd poza rozgrzewką stawów ważna jest wstępna aktywność, gdzie pracuje większość mięśni tj. trucht, rower czy często niedoceniany ergometr wioślarski.

Stopniowe zwiększanie intensywności

Początek treningów siłowych może wielu zaskoczyć. Jest to nowy bodziec dla Twojego ciała, które dotychczas nie doświadczało pracy z obciążeniami. Nie warto rozglądać się na innych i jeśli nawet widzimy i czujemy, że znacznie odbiegamy z obecną formą od innych – róbmy dalej swoje.

Spokojne wdrożenie się do treningu i praca na mniejszych ciężarach i podstawowych ćwiczeniach pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych kontuzji. Jeśli nawet trening wdrożeniowy i ogólnorozwojowy trwa 3 – 6 tygodni, to cierpliwie go wykonujmy. Budowanie w sobie pewnego rodzaju cierpliwości uczy nas sumienności i pomaga utrzymać prawidłowe struktury treningu.

Odpowiednia dieta i suplementacja

Nawet, jeśli wydaje Ci się, że siła woli i regularność treningowa jest najważniejsza, nie wzmocnisz mięśni i nie ukształtujesz ciała bez odpowiedniej diety i suplementacji. Choć słowo „dieta” może kojarzyć się z konkretną strategią żywieniową i sztywnymi ramami, to jednak już wstępne zdrowe nawyki żywieniowe mogą znacznie poprawić Twoje postępy treningowe.

Ciało poddawane regularnym treningom należy odpowiednio odżywić. Nie dotyczy to jedynie odpowiedniej podaży białka czy suplementacji kreatyną. We wstępnym okresie treningowym zadbaj o podstawy, czyli suplementację witaminą D, kwasy omega-3.

Suplementację bardziej zaawansowaną / kierunkową skonsultuj ze specjalistą, np. dietetykiem sportowym lub trenerem.

Nie zapominaj o regeneracji

Trenując doświadczasz pewnego rodzaju stresu, ale w pozytywnym znaczeniu. Trening fizyczny (aby zadziałał na Twój organizm) musi prowadzić do pewnych adaptacji - to buduje postęp. Adaptacje wymagają nie tylko bodźca (treningu), ale i czasu na odpoczynek. Sen jest fundamentem regeneracji, ale to jeden z elementów całej „regenerującej” układanki.

Trenując, należy pamiętać o innych formach odpoczynku tj. spacery, słuchanie muzyki, masaż, relaksujący basen, stosowanie aromaterapii, używanie rollera, itd. Jak uważa wielu praktyków i teoretyków sportu, problemem wielu osób trenujących i niedoświadczających progresu jest właśnie brak odpowiedniej regeneracji. Osoby planujące trening, powinny z taką samą sumiennością i dokładnością planować nie tylko trening, ale i regenerację.

____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz