Dieta ma wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu, w tym również na poziom energii i uczucie zmęczenia. Dostarczając organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz dbając o inne elementy stylu życia, możesz zmniejszyć uczucie przemęczenia i cieszyć się życiem pełnym energii!

.

Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc:

.

W artykule:

  • Zadbaj o optymalną podaż kalorii

  • Unikaj wahań poziomu cukru

  • Węglowodany - główne źródło energii

  • Witaminy i składniki mineralne - kluczem do sukcesu

  • Zadbaj o dobry sen

  • Nawodnienie to podstawa

.

 Zadbaj o optymalną podaż kalorii

Przewlekłe uczucie zmęczenia może wynikać z długotrwałej, niskiej dostępności energii. Jeśli jesteś na diecie redukcyjnej ze zbyt dużym deficytem lub z innego powodu spożywasz niewystarczającą ilość kalorii, może to powodować ciągłe uczucie zmęczenia, brak energii i osłabienie.

Znacznie ograniczając spożycie kalorii, istnieje ryzyko, że nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. W konsekwencji, może to pogarszać Twój stan zdrowia i nasilać uczucie zmęczenia.

Z drugiej strony, przejadanie się również może negatywnie wpływać na uczucie zmęczenia. Jednym z powodów jest nagromadzenie się energii, która nie jest w stanie być od razu zużywana. Duża ilość pożywienia obciąża układ pokarmowy, co również może prowadzić do spadku energii.

Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska podaż energii może powodować gwałtowne zmiany glikemii i nagły spadek poziomu glukozy we krwi, co może skutkować uczuciem zmęczenia.

Zadbaj więc o podaż energii w diecie, dostosowaną do Twoich potrzeb.

.

Odsyłamy do artykułu , w którym podpowiadamy, jak krok po kroku obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Unikaj wahań poziomu cukru

Zbyt gwałtowne skoki i spadki poziomu glukozy we krwi mogą wywoływać uczucie zmęczenia. Gdy dostarczamy w posiłku dużą ilość łatwo przyswajalnych węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym (IG), cukier w naszej krwi gwałtownie rośnie i w równie szybkim tempie spada. Właśnie ten moment powoduje spadek energii.

Unikaj słodyczy, napojów słodzonych cukrem oraz ciągłego podjadania między posiłkami. Staraj się jeść regularnie. Stawiaj więc na posiłki o niskim IG, z dużą zawartością błonnika, źródłem zdrowych tłuszczów roślinnych oraz chudego białka, które pomagają stabilizować poziom cukru we krwi.

Węglowodany - główne źródło energii

Węglowodany powinny stanowić 45-65% energii odpowiednio zbilansowanej, zdrowej diety. Jest to zatem główne źródło naszej energii. Więcej o znaczeniu węglowodanów w diecie pisaliśmy tutaj!

.

Aby dostarczyć sobie długotrwałego źródła energii, wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce i warzywa. Produkty te oprócz wielu witamin i składników mineralnych dostarczają błonnika pokarmowego, który korzystnie działa na utrzymanie prawidłowej masy ciała, zdrowia jelit oraz prawidłowego funkcjonowania gospodarki węglowodanowo-lipidowej.

Witaminy i składniki mineralne - kluczem do sukcesu

Różnorodna i prawidłowo zbilansowana dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jednak zdarza się, że brakuje nam czasu lub możliwości, by zadbać o zdrową dietę. Wtedy często towarzyszy nam przemęczenie, którego przyczyną mogą być niedobory witamin i składników mineralnych.

.

Warto wykonać badania krwi, takie jak: morfologia, zbadać poziom żelaza, ferrytyny, kwasu foliowego, witaminy B12 czy D3 oraz wskaźników zleconych przez lekarza. Niedoborowi wymienionych składników odżywczych często towarzyszy osłabienie.

.

W przypadku niedoboru żelaza w organizmie, mitochondria otrzymują niedostateczną ilość tlenu i produkują zbyt małą ilość energii. Ten stan może prowadzić do osłabienia. Źródłami żelaza w diecie są m.in. mięso, podroby, nasiona roślin strączkowych, żółtka jaj, natka pietruszki, zielone warzywa, nasiona oraz orzechy.

.

Witamina B12 oraz kwas foliowy są odpowiedzialne m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ich niedobory mogą powodować anemię megaloblastyczną, a ta prowadzić do uczucia zmęczenia i osłabienia. Witamina B12 znajduje się jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego, natomiast kwas foliowy w zielonych warzywach liściastych, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych oraz produktach odzwierzęcych.

.

Witamina D3 jest niezbędna do zachowania m.in. odporności, funkcji mięśni oraz prawidłowej pracy układu nerwowego. Jej niedobór negatywnie wpływa na ogólny stan zdrowia oraz poziom energii. Witamina D3 pozyskiwana jest głównie z syntezy skórnej. Jednak u większości z nas jest ona niewystarczająca nawet w okresie letnim. Dlatego warto przez cały rok suplementować ją w ilości minimum 2000 IU dziennie.

.

Niedobór magnezu również może powodować uczucie zmęczenia, zaburzenia koncentracji, a także skurcze mięśni. W pożywieniu znajdziemy go w produktach zbożowych, roślinach strączkowych, orzechach oraz kakao.

.

Żywność jest najlepszym źródłem składników odżywczych. Jednak jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć ich odpowiedniej ilości wraz z dietą, rozważ w konsultacji z lekarzem lub dietetykiem suplementację niedoborowych składników.

Zadbaj o dobry sen

Sen odgrywa niezwykle istotną rolę w regeneracji naszego organizmu. Zbyt mała ilość lub zła jakość snu na co dzień może doprowadzić do przewlekłego uczucia zmęczenia, zaburzeń pracy umysłu oraz obniżonego nastroju.

Aby zmniejszyć poziom zmęczenia w ciągu dnia, postaraj się spać minimum 7-8h dziennie oraz zadbaj o higienę snu. Kładź się spać o podobnych porach, zadbaj o odpowiednie warunki do snu, unikaj stymulantów przed snem, dużej ilości jedzenia oraz alkoholu.

.

Regularna aktywność fizyczna może również pomóc Ci w zasypianiu i efektywniejszej regeneracji w trakcie snu. Pamiętaj jednak, że zbyt duża częstotliwość i intensywność ćwiczeń fizycznych bez czasu na odpoczynek i regenerację, może zadziałać całkowicie odwrotnie, prowadząc do przemęczania.

.

Poznaj sposoby na lepszy sen!

Nawodnienie to podstawa

Odpowiedni poziom nawodnienia ma istotny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym samopoczucie i poziom energii. Woda wspiera transport składników odżywczych i tlenu oraz dostarcza elektrolitów. Pomaga także regulować temperaturę ciała oraz wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Te wszystkie procesy wpływają na uczucie zmęczenia.

Pij odpowiednią ilość płynów, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb, zależnych m.in. od składu ciała, temperatury, czy aktywności fizycznej.

.

Zobacz sprawdzone sposoby na picie większej ilości wody!

.

Słowo od Strefy Mocy

Jeśli ciągle czujesz się przemęczony, nie powinieneś tego bagatelizować. Możliwe, że Twój organizm daje Ci sygnały, że coś jest nie tak!

Niedobory pokarmowe mogą wywoływać uczucie zmęczenia. Upewnij się, że spożywasz wystarczającą ilość energii, podstawowych makroskładników, witamin i składników mineralnych. Zadbaj także o gospodarkę węglowodanową, unikaj wahań cukru we krwi.

.

Wysypiaj się. Regeneracja podczas snu jest koniecznym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu.

.

Wykonuj regularną aktywność fizyczną. Pozwoli Ci ona lepiej spać i zachować ogólne zdrowie.

.

Nawadniaj się. Woda jest niezbędna do funkcjonowania całego organizmu.

.

Aby pozbyć się przewlekłego uczucia zmęczenia i móc w pełni korzystać z życia, zadbaj holistycznie o zdrowie, Twój organizm Ci za to podziękuje!