Na przełomie 30 lat opublikowano mnóstwo badań potwierdzających pozytywny wpływ suplementacji kreatyną na formę sportową oraz zdrowie. Faktem jest, że kreatyna to bardzo dobry suplement nie tylko dla sportowców, ale również osób starszych i... kobiet!

W obiegowych opiniach twierdzono, że kreatyna jest tylko dal trenujących mężczyzn. Nic bardziej mylnego! Płeć piękna również może czerpać wiele korzyści z suplementacji kreatyny. Badania nad trendami w spożyciu kreatyny dowodzą, że świadomość stosowania w grupie kobiet wraz z wiekiem wzrasta (Kantor i wsp. 2016).

Czy kobiety mogą suplementować kreatynę?

Kreatyna ma wpływ nie tylko na mięśnie, w których się magazynuje, ale również wpływa pozytywnie na mózg (magazynuje się w tkance mózgowej). Dzięki temu wpływa na poprawę koncentracji i pamięci. Wraz z wiekiem u kobiet obniża się również masa kostna, siła oraz pogarsza się regeneracja. W każdym z tych przypadków kreatyna okazuje się bardzo pomocna i przynosi wiele korzyści. Naturalne zapasy kreatyny u kobiet są nawet 70-80% niższe niż u mężczyzn, ilość spożywanej w diecie kreatyny również (Brosnan i wsp. 2007). Hormony płciowe, głównie estrogen i progesteron, wpływają na aktywność kinazy kreatynowej i ekspresję enzymów kluczowych dla endogennej syntezy kreatyny, stąd kreatyna może okazać się pomocna dla kobiet.

Kreatyna a kobiety – badania

Najrzetelniej dotychczas przeprowadzone badania naukowe przeprowadzona przez De Giungand pod koniec 2020 roku („Risk of Adverse Outcomes in Females Taking Oral Creatine Monohydrate: A Systematic Review and Meta-Analysis”) nie wykazały wystąpienia skutków ubocznych w wyniku suplementacji w grupie kobiet. Co więcej, suplementacja kreatyną u kobiet pozytywnie wpływa na zdrowie (poprawia skład ciała kobiet, wzmacnia gęstość mineralną kości oraz poprawia nastrój i funkcje poznawcze). (Smith-Ryan i wsp. 2021)

Kreatyna jest dla kobiet!

Kobiety obawiają się, że przez suplementację kreatyną przybiorą na wadze lub będą miały efekty niepożądane, co wg rzetelnie przeprowadzonych badań w większości jest bez bezpodstawne (De Giungand i wsp. 2020; Mihic i wsp. 2000; Branch, 2003). Tylko w 2 z 23 przeprowadzonych badań kreatyna miała związek ze zwiększeniem masy ciała (nieznacznie!).

Co więcej, w wyniku połączenia suplementacji kreatyny z ćwiczeniami zmniejszyła się ilość tkanki tłuszczowej i poprawiła beztłuszczową masę ciała (ciało dzięki wzmocnieniu masy mięśniowej wzmocniło także tonus mięśniowy – twardość). Tak więc skład ciała poprawił się, czego oczekuje większość kobiet ćwiczących.

Suplementacja dla kobiety sportowca

Kreatyna może pomagać kobietom zwiększyć siłę czy poprawić wyniki sportowe, ale pamiętajmy bez wyraźnego wpływu na masę ciała! Wraz z wiekiem znaczenie masy mięśniowej i funkcji mięśni wzrasta. Szczególnie kiedy chcemy utrzymać dobrą sprawność fizyczną i siłę, która pomoże nam wykonywać codzienne czynności. Może zapobiegać również pewnym kontuzjom (osłabienie siły mięśniowej).

Silniejsze kobiece ciało to niekoniecznie wzrost masy mięśniowej - to poprawa jakości życia na każdym etapie. Warto postawić na zdrowe starzenie się i utrzymanie sprawności jak najdłużej. Dodatkowo, w wyniku suplementacji kreatyną podczas kontuzji, kobiety mogą szybciej wrócić do zdrowia dzięki wzmocnieniu kości oraz mięśni.

Kreatyna a zdrowe kości u kobiet

Kreatyna wzmacnia kości u kobiet. Szczególnie kreatyna oraz trening oporowy. Potwierdzają to np. badania u kobiet po menopauzie, gdzie kobiety poprawiły gęstość mineralną swoich kości i siłę mięśni. Wraz z wiekiem wskutek starzenia się organizmu spada poziom siły i sprawności, zmniejsza się mineralizacja i zwiększa się ryzyko złamań oraz wystąpienia osteoporozy. W takim wypadku (również u młodych kobiet) suplementacja kreatyną może okazać się korzystna.

Najlepsza kreatyna dla kobiet

Nie ma podziału na kreatynę wg płci. Każda kreatyna może być stosowana zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Biorąc pod uwagę dobrze przebadany i skuteczny może okazać się dla kobiet monohydrat kreatyny. Stosuje się go w dawce 3-5 g dziennie rano lub po treningu (dla kobiet przy masie ciała do 70 kg dawka 3 g może okazać się wystarczająca). Jak brać kreatynę? Czas stosowania kreatyny może wynosić od kilku tygodni (4-8) do kilku miesięcy. Badania 5-letnie wykazały, że bezpieczna i korzystna (prozdrowotna) jest także suplementacja stała wynosząca wiele miesięcy.

Obecny stan wiedzy potwierdza liczne korzyści suplementacji kreatyną u kobiet. Chcąc wzmocnić efekty treningowe oraz poprawić szeroko pojęty stan zdrowia, warto zastanowić się nad suplementacją kreatyną.


_____________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz

Źródła

1. Risk of Adverse Outcomes in Females Taking Oral Creatine Monohydrate: A Systematic Review and Meta-Analysis - PMC (nih.gov)

2. Creatine Supplementation in Women’s Health: A Lifespan Perspective - PMC (nih.gov)

3. Effect of creatine supplementation on body composition and performance: a meta-analysis - PubMed (nih.gov)

4. Acute creatine loading increases fat-free mass, but does not affect blood pressure, plasma creatinine, or CK activity in men and women - PubMed (nih.gov