Serotonina - hormon szczęścia
Czym jest serotonina? Jaką rolę pełni w naszym organizmie, jak rozpoznać czy mamy jej niedobór, a potem sobie z nim poradzić?
Na wszystkie pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie - usiądźcie wygodnie, przedstawiamy hormon szczęścia!
Hormon szczęścia
Serotonina nazywana również hormonem szczęścia, jest neuroprzekaźnikiem. Jest to niezwykle ważny hormon dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczy w przekazywaniu sygnałów między komórkami nerwowymi.
Może znacznie poprawić nasze samopoczucie, zmniejszyć poziom stresu, a także wyeliminować problemy z zasypianiem.
Gdzie jest serotonina?
Serotonina jest syntezowana z aminokwasu o nazwie tryptofan. Miejscem jej produkcji są jelita oraz okolice pnia mózgu.
Hormon ten głównie kojarzony jest z układem nerwowym, jednak mało kto wie, że usprawnia on również pracę układu pokarmowego. Pomaga usuwać z organizmu substancje, które mogłyby nam zaszkodzić.
Niedobór serotoniny
Główne objawy niedoboru serotoniny to:
- znaczne pogorszenie nastroju,
- problemy z zasypianiem,
- wzmożony apetyt oraz kompulsywne napady głodu,
- drażliwość i niepokój,
- niska samoocena
Jak zwiększyć poziom serotoniny
Skoro już wiemy, że możemy cierpieć na niedobór serotoniny, stawia się przed nami pytanie: jak więc walczyć z niedoborami tego hormonu?
Najprostszym wyjściem jest dostarczenie większej ilości aminokwasu z którego jest syntezowany czyli tryptofanu. Skuteczniejszą metodą może okazać się jednak suplementowanie 5HTP.
Można również starać się zwiększyć ilość serotoniny poprzez spożywanie takich produktów jak:
- łosoś,
- jajka,
- orzechy,
- ser,
- ananas
Co ważne, pomocna może okazać się również systematyczna aktywność fizyczna! O tym pisaliśmy w ostatnim wpisie: 5 powodów, dla których warto ćwiczyć i które wcale nie są związane z wyglądem! Omówiliśmy tam kwestie samopoczucia, na które wpływa trening.
Serotonina a węglowodany
Kolejna kwestia to węglowodany. Przy niskim poziomie serotoniny możemy pomóc sobie właśnie tym makroskładnikiem. To właśnie węglowodany, czyli cukry, mają wpływ na wzrost serotoniny i dlatego też, łatwiej nam po nich zasnąć. Przez wyrzuty insuliny pomagamy sobie w transporcie tryptofanu do mózgu i w efekcie rośnie poziom serotoniny.
___