Terminy egzaminów zbliżają się nieubłaganie, a Ty masz problemy z zebraniem myśli? Suplementacja jest w stanie poprawić tę sytuację. Odpowiednio dobrany zestaw substancji pomoże zminimalizować odczuwane zmęczenie, poprawić koncentrację, zapamiętywanie oraz nastrój w okresie wytężonej pracy (chociaż nie tylko wtedy).

Jak polepszyć koncentrację?

Substancje nootropowe, bo o nich mowa, wpływają na poziomy neuroprzekaźników, które regulują nastrój oraz funkcje poznawcze. Ważnym ich aspektem jest to, że pomimo tego wpływu nie są toksyczne w żadnym stopniu. Należy pamiętać o tym, że przyczyny obniżonego samopoczucia czy zwolnionych procesów myślowych mogą być różne w zależności od osoby.

Stan chemii mózgu każdego z nas jest do pewnego stopnia sprawą indywidualną, dlatego poniższe suplementy posiadają różny profil działania, który każdy może dopasować do swoich potrzeb.

Najlepsze suplementy na pamięć i koncentrację

1) CDP Cholina/Alpha GPC

Cholina, czyli witamina B4 jest substratem do produkcji acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego między innymi za kojarzenie faktów, pamięć i uwagę. Wyższy poziom acetylocholiny ułatwia pobudzenie związane z nagrodą oraz uczenie asocjacyjne, czyli oparte na skojarzeniach. Co ciekawe, podniesienie ilości tego neuroprzekaźnika powoduje też lepsze wyniki w testach inteligencji i pamięci. Powyższe suplementy są najlepiej przyswajalnymi formami choliny. Jeśli nie wiesz, którą formę choliny wybrać i jakie dawkowanie wybrać, zajrzyj TU.

CDP Cholina

Alpha GPC

2) Hupercyna A

Hupercyna A jest alkaloidem pochodzenia naturalnego. Zwiększa ilość acetylocholiny poprzez inhibicję enzymu, który ją rozkłada (acetylocholinoesteraza). Działa neuroprotekcyjnie i przeciwzapalnie, co pomaga utrzymać dobrą kondycję mózgu. Dodatkowo intensyfikuje marzenia senne oraz może być pomocna w walce z uzależnieniami. Zalecane dawkowanie hupercyny to 100-200mcg dziennie, koniecznie podawane w godzinach porannych, gdyż działa przez 8-10 godzin. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat hupercyny, kliknij TUTAJ.


Huperzine A

3) L-treonian magnezu

Treonian jest solą magnezu o dość niespotykanym działaniu nootropowym, szerszym od innych form tego składnika mineralnego. Przyspiesza regenerację układu nerwowego oraz pomaga tworzyć nowe połączenia między neuronami. Działa przeciwlękowo i relaksująco. Dodatkowo pozytywnie wpływa na jakość snu, który jest kluczowy do tego, aby nasza pamięć długo przechowywała informacje. Dawkowanie to 300-350mg jonowego magnezu na dzień dla osoby dorosłej. Jeśli wciąż zastanawiasz się jaką formę wybrać, kliknij TU.

Magtein

4) Różeniec górski (Rhodiola rosea)

Różeniec górski, czyli Rhodiola rosea, jest adaptogenem, który pomaga w długotrwałej pracy umysłowej. Posiada działanie energetyzujące, witalizujące, poprawia pamięć oraz koncentrację. Wydłuża czas pracy w skupieniu oraz poprawia funkcje psychomotoryczne. Dawkowanie rhodioli to 300-600mg dla ekstraktu standaryzowanego na 3% rosawin i 1% salidrozydów. Działanie tego adaptogenu najbardziej przyda się osobom, które mają problemy z brakiem energii i motywacji do działania. Więcej informacji na temat różeńca górskiego znajdziesz TUTAJ.

Rhodiola Rosea

5) Preparaty wieloskładnikowe (All-in-one)

To produkty ze specjalnie dobranymi składami substancji działających synergistycznie, czyli wzmacniających nawzajem swoje działanie. Takie mieszanki mogą lepiej sprawdzić się doraźnie, kiedy potrzebujemy w krótkim okresie dać z siebie maksimum efektywności.

Dobre produkty tego typu to:

1) Controlled Labs Orange Brainwash

Orange Brainwash

2) Magnum Mane Brain

Mane Brain

3) Ghost Gamer

Ghost Gamer

Dlaczego warto stosować nootropiki?

Powyższe suplementy dobrane odpowiednio do naszych potrzeb są w stanie pomóc nam w okresach wytężonego wysiłku, a dodane do stałej suplementacji poprawią pamięć i nastrój. Polecamy zapoznać się z profilami działania powyższych substancji i wypróbować, który preparat działa najlepiej pod kątem osobistych preferencji.

_________________

Autor: Szymon Żuk