Pomysły na zgagę – 6 naturalnych sposobów
Przedstawiamy 6 sposobów na walkę ze zgagą. Są to propozycje dla wszystkich tych, których nagle zaskoczyła zgaga. Nie zmienia to faktu, że w przypadku częstych problemów ze zgagą, warto udać się do specjalisty, aby rozwiązać przyczynę przewlekłego problemu. W niniejszym artykule pokażemy skuteczne metody jak pozbyć się zgagi.
W artykule:
-
Soda oczyszczona – często jest w Twojej kuchni!
-
Ocet jabłkowy – uniwersalny i tani!
-
Imbir i inne zioła
-
Guma do żucia – ale bez cukru!
-
Rzucenie palenia i utrata kilka kilogramów!
-
Dodatkowe wskazówki żywieniowe
Jeśli zgaga to okazjonalny problem, raczej nie ma powodów do dużych zmartwień. Może mieć to także związek z dietą (dużo pokarmu, tłuste jedzenie, alkohol, zbyt pikantne i słone przyprawy, mocna kawa, itd.). Jeśli jednak zgaga występuje regularnie, przyczyna może być poważniejsza – jak chociażby schorzenie nazywane GERD (refluks żołądkowo-przełykowy0) lub inny problem tj. wrzody (choroba wrzodowa).
Co to jest zgaga? Gdy pokarm trafi do żołądka, kwasy i enzymy zaczynają go rozkładać w celu trawienia i, niestety, w niektórych przypadkach kwasy żołądkowe mogą silnie potraktować wyściółkę będąc pobudzane specyficznymi pokarmami. Niektóre z tych kwasów żołądkowych cofają się w kierunku przełyku i to właśnie powoduje refluks żołądkowy – czujesz pieczenie i dyskomfort!
Mam zgagę – co robić? Zgagę można złagodzić bez uciekania się do brania leków dostępnych bez recepty. Oto nasze 6 wskazówek!
Soda oczyszczona – często jest w Twojej kuchni!
Soda oczyszczona z kuchni może przynieść ukojenie w przypadku zgagi, neutralizując wysokie pH w żołądku co przekłada się na mniejszą kwasowość. Łyżeczkę sody warto wymieszać ze szklanką wody i wypić, by zneutralizować kwas żołądkowy. Pamiętaj, że soda na dłuższą metę nie załatwia sprawy być może bardziej złożonego problemu. Raz na jakiś czas – ok, ale dłużej i regularnie – odradzamy! Będąc przy temacie sody oczyszczonej – czy wiesz, że jej składni (wodorowęglan sodu) jest jedną z lepiej przebadanych substancji ergogenicznych w sporcie? Niestety, istnieje ryzyko problemów żołądkowych, bo należałoby przyjąć (przed startem trwającym min. 40 – 50 sekund do 6-10 minut) aż 300 mg / kg masy ciała wodorowęglanu sodu około 2-3 przed startem.
Ocet jabłkowy – uniwersalny i tani!
Niektórzy uważają, że 10-15 ml octu jabłkowego może pomóc złagodzić lub pozbyć się zgagi. Warto wymieszać ocet jabłkowy z 200–250 ml wody (przed snem, jeśli chcemy złagodzić negatywne objawy zgagi nocą, lub w momencie wystąpienia zgagi). Zazwyczaj niewielkie ilości rozcieńczonego octu jabłkowego są bezpieczne, ale duże ilości mogą wręcz nasilić objawy. Warto stosować z umiarem!
Imbir i inne zioła
W celu złagodzenia objawów zgagi można wykorzystać przyprawę – imbir. Łagodna herbata z imbirem lub imbir z wodą może pomóc poprawić funkcjonowanie błony śluzowej struktur wyściółki przełyku, chroniąc go przed drażniącym działaniem kwasu żołądkowego. Nie zapominajmy, że w skład popularnych suplementów / herbat dostępnych w aptece (np. Iberogast) wchodzą inne zioła, których potencjał można wykorzystać (lukrecja, rumianek, kminek, melisa, arcydzięgiel, ostropest, glistnik).
Guma do żucia – ale bez cukru!
Ślina wydzielana podczas żucia gumy może zmniejszyć nadprodukcję soku żołądkowego. Należy jednak trochę gumę pożuć, bowiem nauka mówi, że nawet 15-25 minut! Pamiętaj, aby wybrać gumę do żucia bez cukru!
Rzucenie palenie i utrata kilka kilogramów!
Jeśli masz problem ze zgagą od dłuższego czasu, może wynikać to tylko ze złego trybu życia – braku ruchu, nieprawidłowa diety i nadwagi czy otyłości. Dziwne? Raczej to nie dziwi specjalistów z dziedziny żywienia i medycyny, bo otyłość i nadwaga to jedna z przyczyn złego funkcjonowania układu pokarmowego. Uciskające pokłady tłuszczu i innych tkanek (większa powłoka brzucha, pokład tkanki tłuszczowej) zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej uciskając żołądek i narządy sąsiednie. Pokarm może się cofać, a dodatkowe palenie papierosów może wywoływać rozluźnianie zwieracza przełyku, przez co pokarm łatwiej cofa się do przełyku i drażni jego ścianki, powodując dyskomfort.
Dodatkowe wskazówki żywieniowe
Unikanie jedzenia tuż przed snem. Przekąska przed snem może być kusząca, ale ACG sugeruje, że jeśli zostawi się co najmniej 2 do 3 godzin na strawienie przed położeniem się spać, zmniejsza się ryzyko zgagi.
Ograniczenie spożycia alkoholu. Zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu lub wyeliminowanie napojów alkoholowych z rutyny może zmniejszyć ryzyko zgagi.
Uwaga na pokarmy wyzwalające. Można wspomóc powstrzymanie refluksu żołądkowego i zgagi poprzez zmianę diety. Pokarmy, których należy unikać to:
-
pikantne jedzenie
-
pomidory, w tym produkty takie jak sos pomidorowy
-
czekolada
-
tłuste potrawy
-
kawa
-
kwaśne pokarmy, takie jak pomarańcze, cytryny i limonki
Zapamiętaj!
Zawsze zachęcamy do prowadzenie zdrowego stylu życia, który pomaga zmniejszyć ryzyko zgagi. Jeśli problem występuje rzadko, warto skorzystać z wymienionych porad. Jeśli od dłuższego czasu borykasz się ze zgagą – wybierz się do lekarza, bowiem możesz mieć problem nie tylko „ze zwykłą zgagą” ale być może z żołądkiem, wrzodami czy innymi problemami natury medycznej. Na rynku występuj wiele innych produktów na zgagę (m.in. płyny zobojętniające treść pokarmową, zioła, w tym popularny korzeń lukrecji, czy inne dostępne substancje i produkty). Jednak zanim po nie sięgniesz zadbaj o siebie i skonsultuj się ze specjalistą.