Sen to najlepsza i najskuteczniejsza metoda regeneracji organizmu. Niestety wciąż wielu z nas śpi za mało. A jeśli już śpimy, to sen jest gorszej jakości, z licznymi wybudzeniami. Do tego dochodzą problemy z samym zasypianiem (długi okres latencji). Biorąc pod uwagę szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych braku snu – powinien on stanowić jeden z najważniejszych priorytetów dla każdego człowieka.

Waleriana kojarzona jest często z rośliną usprawniającą zasypianie, ale jak się okazuje, ma wiele innych właściwości. Jest ona również składnikiem preparatów wieloskładnikowych o działaniu wyciszającym i relaksującym, przydatnych w wielu sytuacjach stresowych. Czy rzeczywiście waleriana pomaga usnąć?

.

W artykule:

  • Czym jest waleriana?

  • Czy waleriana jest bezpieczna?

  • Z czym łączyć walerianę?

  • Czy waleriana może usypiać?

  • Jak przyjmować walerianę?

  • Problemy ze snem – czy waleriana to rozwiązanie?

.

Czym jest waleriana?

Waleriana, czyli kozłek lekarski, to roślina wywodząca się z Azji i Europy. Z korzenia waleriany produkuje się wiele substancji o potencjale uspokajającym i nasennym.

Walerianę wykorzystuje się przede wszystkim:

przy trudnościach z zasypianiem i bezsennością,

w zespole napięcia przedmiesiączkowego,

w okresie menopauzy i czasie przedmenopauzalnym,

w stanach obniżonego nastroju, depresji,

bólach głowy, skokach nastroju i uderzeniach gorąca.

.

Czy waleriana jest bezpieczna?

Waleriana jest bezpieczna i stanowi jeden ze sposobów na łatwiejsze zasypianie. Nie zapominajmy jednak, że nie można jej stosować wraz z lekami uspokajającymi, czy nasennymi ze względu na możliwe interakcje i działania niepożądane. W przypadku przewlekłej bezsenności warto skonsultować długotrwałą suplementację kozłkiem lekarskim z odpowiednim specjalistą. Może okazać się, że problem ze snem wynika z wielu innych problemów np. w wyniku silnego stresu, co rodzi konieczność współpracy ze specjalistą. W takim wypadku suplementacja może okazać się niewystarczająca.

.

Z czym łączyć walerianę?

Waleriana często jest łączona z innymi składnikami potencjalnie poprawiającymi sen.

Z czym łączyć walerianę? Warto sprobować połączyć ją na przykład z:

  • GABĄ i l-teaniną,

  • melatoniną i ashwagandhą,

  • szyszkami chmielu i jujubą pospolitą,

  • męczennicą cielistą,

  • magnezem, cynkiem.

.

Czy waleriana może usypiać?

Bezsenność definiowana jako „przewlekła bezsenność” to problem ze snem, którą określa się jako problem z zasypianiem (czy samym snem) trwającym trzy kolejne noce, trwający co najmniej trzy kolejne miesiące. Problem bezsenności jest ściśle związany z występowaniem stanów zmęczenia, rozdrażnienia i obniżonej koncentracji.

Czy zatem rozwiązaniem na to jest waleriana? Czy waleriana „usypia”, pomaga w zasypianiu? W oparciu o ponad kilkadziesiąt badań, które przeprowadzono na temat okazało się, że wyciąg kozłka lekarskiego poprawia nie tylko zasypianie (skracając czas latencji), ale również wpływają na jakość snu i obniża uczucie niepokoju. 

.

Jak przyjmować walerianę?

Najlepszym postępowaniem jest rozpoczęcie suplementacji walerianą od niższych dawek, a dopiero następnie stopniowo dawkę zwiększać. Walerianę najczęściej bierze się w dawkach od 250 do 600 mg / dobę (w niektórych publikacjach nawet 800 – 900 mg). Warto suplementować ją kilka tygodni i robić przerwy.

.

Problemy ze snem – czy waleriana to rozwiązanie?

Jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenia snu, warto skonsultować ten problem ze specjalistą. Na sen nie wpływa tylko zwykłe zmęczenie, które kumuluje się w ciągu dnia. Problemy mogą mieć podłoże psychologiczne i niezbędne może być leczenie. Zobacz, co może być jeszcze powodem zaburzeń snu .

Obecnie nie ma oficjalnych wytycznych dotyczących postępowania suplementacyjnego przy problemach ze snem, stąd „suplementacja na sen” pełni rolę uzupełniającą. Warto rozważyć także suplementację melatoniną, Ashwagandhę, GABA czy inne preparaty łączone poprawiające jakość snu i zasypianie, które cieszą się dobrymi opiniami praktyków. Sprawdź nasz ranking suplementów na sen .

_______________________

Autor: Łukasz Jaśkiewicz